Jedna z nejvýznamnějších sociálně‐vědních institucí na světě slaví 70. výročí

Vysoká škola pro mezinárodní veřejnou politiku (SIPA) při Kolumbijské univerzitě, která se specializuje na výchovu špičkových odborníků v oblasti sociálních věd a veřejné politiky, o víkendu hostila řadu významných osobností z celého světa, včetně  generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, bývalého poradce amerických prezidentů  J. Cartera a B. Obamy Zbigniewa Brzezinského nebo nositele Nobelovy ceny za ekonomii Josepha Stiglitze. Na SIPA působí již řadu let profesor ekonomie Jan Švejnar, který při oslavách 70. výročí založení moderoval klíčovou panelovou diskusi na téma současná globální politická situace

Sipa-70-from left to right_Jan Svejnar, Shang-Jin Wei, Joseph Stiglitz, Arminio Fraga, and Takatoshi ItoJiž 70. let se na SIPA vzdělávají osobnosti, které patří k nejvýznamnějším hybatelům v oblasti sociálních věd a veřejné politiky. Díky důrazu na špičkový odborný výzkum a odbornou praxi jsou absolventi SIPA dobře vybaveni pro kariéru v oblasti sociálních služeb, lidských práv, tržního hospodářství, ochrany životního prostředí či mezinárodního práva. Díky tomu patří  SIPA mezi nejvyhledávanější vzdělávací instituce svého druhu na světě.

„Řada absolventů SIPA působila a působí jako ministři národních vlád,  členové parlamentu nebo představitelé nejvýznamnějších globálních institucí jako Organizace spojených národů či Světová banka. Studenti pocházejí doslova z celého světa a rekrutují se zpravidla z nejprestižnějších světových univerzit,“ vysvětluje Jan Švejnar, profesor globální politické ekonomie na SIPA, ředitel jeho Centra pro globální hospodářskou politiku (CGEG) a ředitel pražského think‐tanku IDEA při CERGE‐EI.

Generální tajemník OSN ve svém projevu zdůraznil, že SIPA byla založena pouhé dva roky po vzniku OSN a že od počátku spolu tyto dvě instituce spolupracují. To byl i hlavní důvod, proč António Guterres na oslavě nemohl chybět. Významný polsko‐americký politolog Zbigniew Brzezinski se ve svém projevu zaměřil na téma globální bezpečnosti. Podle jeho názoru by měly dvě světové velmoci, konkrétně  Spojené státy a Čína, začít spolupracovat a společně vyvíjet tlak na vybrané jaderné mocnosti světa s cílem omezit nebezpečí globálního konfliktu.  

Odborná část programu vrcholila panelovou diskusí „Globální ekonomické vyhlídky: růst, či stagnace?“ moderovanou profesorem Janem Švejnarem, které se účastnili například  nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz, bývalý prezident brazilské centrální banky Arminio Fraga nebo známí profesoři SIPA Takatoshi Ito a Shang‐Jin Wei. Hlavní sdělení panelové diskuse je, že celková ekonomická situace se i přes řadu dílčích problémů postupně zlepšuje. Dle Jana Švejnara však v debatě zaznělo, že existují rizika, která mohou tuto pozitivní bilanci zhatit: „Konkrétně jde o to překonat protekcionistické tendence u vybraných velmocí,  podpořit hospodářskou konjunkturu v Evropě a udržet růst investic v rozvíjejících se zemích,“ shrnul obsah panelové diskuse Jan Švejnar.

 

Viz videozáznam z oslav, včetně panelové diskuse.

 

Zdroj: IDEA CERGE-EI