Sestry o navýšené platy nepřijdou. Z proplácení se zbytečně dělá předvolební téma, říká hejtman Pardubického kraje

Ministerstvo zdravotnictví v minulosti rozhodlo o navýšení platů zdravotních sester pracujících ve směnném provozu bez odborného dohledu o 2 000 korun od 1. července. Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický nesouhlasí s vyjádřením některých kolegů z Asociace krajů České republiky, že tento krok ohrozí krajské rozpočty, jelikož se prozatím nepodařilo najít systém, jak regionům finance proplatit. Sestry v Pardubickém kraji však prostředky dostanou již od slíbeného termínu.
 
Jak obecně vnímáte snahu ministerstva zdravotnictví navýšit platy zdravotních sester v situaci, kdy řada z nich ze zdravotnictví zcela odchází nebo hledá uplatnění v zahraničí?
Navýšení mezd zdravotním sestrám pracujícím ve směnném provozu bez odborného dohledu o dva tisíce korun považuji za systémově velmi správný krok vzhledem k současné personální situaci ve zdravotnictví a především nedostatku zdravotnického personálu, a to nejen na lékařské úrovni. Krok ministerstva zdravotnictví je podle mého názoru velmi správný a za dané situace jediný možný, protože může zabránit dalšímu exodu pracovníků i do zahraničí. V minulosti jsme o této možnosti jednali přímo s ministrem zdravotnictví Ludvíkem a jsem rád, že jeho slova budou reálně naplněna, byť s drobným zpožděním.

V čem se skrývá hlavní problém při rozdělování finančních prostředků, který způsobuje zpoždění proplácení?
Počátek problému musíme hledat přibližně deset let zpět. Na regionální úrovni bohužel existuje více typů organizací poskytujících akutní péči. Není tak úplně jednoduché postupovat ve všech případech jednotně. Kraje zřizují příspěvkové organizace, ale také zakládají akciové společnosti, z nichž některé jsou fúzované, některé jsou samostatné. Proto je nezbytné řešit právní formu, aby bylo možné v průběhu roku dostat tyto prostředky přímo k zdravotním sestrám. Je zcela zřejmé, že ministerstvo zdravotnictví nemohlo zohlednit toto navýšení od pololetí v úhradové vyhlášce, jelikož systém úhrad je nastaven tak, aby jednotlivé zálohy byly vypláceny od 1. ledna příslušného roku. Jedinou možnou formou v průběhu roku bylo vyhlášení dotačního titulu, což za náš kraj jednoznačně vítáme.

Asociace krajů považuje zpoždění proplácení za velký problém. Sdílíte tento názor?
Osobně rozhodně nepovažuji za žádný dramatický problém, že dochází k jistému časovému zpoždění v proplácení financí krajům, nikoliv samotným sestrám. Prověřím pochopitelně u našich nemocnic, zda od 1. července začaly vyplácet navýšené tarify našim sestrám. Přijde mi, že z formy, která by měla být podružná, se dělá obrovské politické téma. Z mého pohledu by se mělo hledat řešení, jak k sestrám nebo nelékařskému personálu peníze dostat. Přijde mi také, že předvolební atmosféra bohužel nenahrává věcnosti. Namísto toho, abychom některé věci řešili na uzavřených fórech, děláme z nich umělá témata a já se vždycky ptám, komu prospívají. Z mého pohledu bychom se na asociaci krajů měli více zabývat skutečným poskytováním služeb pro občany. Měli bychom se přestat zabývat sami sebou. Neprospívá to občanům, Asociaci krajů ani České republice jako takové. Pro mě je zásadní informace, že prostředky na zvýšené výplaty se našly, že budou poskytnuty a Pardubický kraj příslušný grant vyhlásí v souladu se zákonem 250 a všemi dalšími právními předpisy. Celou záležitost považuji pouze za diskusi o formě, a proto nepovažuji za férové vyjádření některých kolegů, kteří rozhodně neprezentují názor celé asociace. Pardubický kraj vítá, že ministerstvo zdravotnictví peníze našlo, ostatní už je náš úkol, kterého se rádi zhostíme.