X
    Categories: Zprávy

Náhradní výživné až 3 000 korun po dobu dvou let. Vládní návrh nyní posoudí poslanci

Samoživitelky a samoživitelé, kterým druhý rodič dítěte neplatí výživné, dostali po mnoha letech diskusí naději, že nezůstanou bez finančních prostředků. Vláda totiž dnes (15. června) schválila návrh zákona o náhradním výživném, podle kterého budou moci od úřadu práce pobírat až 3 000 korun měsíčně po dobu dvou let. Zákon nyní poputuje do Poslanecké sněmovny. 

Samoživitelé budou mít nárok na vyplacení náhradního výživného ve stejné výši, v jaké ho stanovil druhému rodiči soud. Pokud druhý z rodičů platí výživné jen částečně, stát samoživiteli či samoživitelce doplatí soudem stanovenou částku. Maximální částka náhradního výživného bude 3 000 korun.

Podmínkou poskytnutí dávky bude mimo jiné to, že samoživitelky a samoživitelé, kterým partner či partnerka nepřispívá na dítě, předtím využijí všech zákonných možností, například na svého bývalého partnera podali kvůli dlužnému výživnému návrh na exekuci.

Každé 4 měsíce musí příjemce náhradního výživného dokládat, že druhý rodič neplní vyživovací povinnost

Jak má poskytování náhradního výživného” fungovat? Pokud rodič splňuje podmínky nároku, obrátí se na úřad práce. Ten mu poskytne potřebné formuláře a informace a následně celou situaci posoudí a rozhodne nejpozději do 30 dní. Rodič následně každé 4 měsíce dokládá neplnění vyživovací povinnosti. Samoživitel či samoživitelka můžou náhradní výživné pobírat až 24 měsíců. Vyplacená částka je potom vymáhána státem skrze krajské úřady práce, které se připojí do již běžícího exekučního řízení s dlužníkem.

“Náhradní výživné” podporují tři čtvrtiny Čechů

Pro vyplácení náhradního (zálohovaného) výživného jsou podle průzkumu CVVM z února roku 2019 tři čtvrtiny Čechů.

„Pro samoživitele a samoživitelky, kteří využili všech zákonných možností při vymáhání výživného a neuspěli, je situace mnohdy beznadějná. Kdo si to nezažil, tak neuvěří. Nechci, aby děti vyrůstaly s pocitem, že na ně jeden z rodičů kašle a společnost i stát tomu pouze přihlíží. Nechci se vymlouvat, proč jim nemůžeme pomoci. Chci, aby tyto děti měly dobrý start do života, stejně jako jejich kamarádi,“ vysvětluje ministryně Maláčová, proč je pro ni tak zásadní prosadit tento zákon.

„Myslím, že je to úspěch. My jsme o tom ještě vyjednávali dnes ráno. První myšlenka na návrh takového zákona byla v roce 2005, takže patnáct let poté to konečně vláda schválila. Bylo to složité, i za minulé vlády jsme se snažili to řešit. Faktem je, že 31 procent všech samoživitelek nedostává alimenty vůbec a 13 procent samoživitelek dostává alimenty nepravidelně a každý rok je podáno asi 8 000 trestních oznámení kvůli neplacení,“ připomněl premiér Andrej Babiš.

K přijetí zákona se vláda zavázala ve svém programovém prohlášení. Předlohu nyní posoudí poslanci.

 

Zdroj: Vláda ČR, MPSV

 

ISPV: