Kde pomoci v současných těžkých týdnech pandemie?

Zdravotníci a nemocnice jsou den ode dne pod větším tlakem. Řada dobročinných organizací čelí mnohem většímu vyčerpání i ekonomickým problémům než na jaře. Posláním Nadace Via je otevírat cesty k umění darovat. Níže proto najdete pár tipů, co můžete právě v těchto náročných dnech nezištně udělat pro druhé. 

  • Inspirujte ostatní, aby zůstali doma: Řada z vás, našich podporovatelů, zastupitelů a spolupracovníků v regionech, má ve své komunitě respekt ostatních. Důvěra ve vládní opatření klesá, zásadní je ale pořád to samé, tedy omezit počet kontaktů a dodržovat hygienická pravidla. Právě vám mohou vaši sousedé důvěřovat více než vládnímu nařízení. Můžete také přinášet pravdivé a relevantní informace, které popírají různé nepravdy, které se v současnosti šíří internetem.
  • Darujte krevní plazmu: Pokud jste prodělali před více než dvěma týdny Covid, můžete se nahlásit nemocnicím. Plazma s protilátkami je jednou z nejúčinnějších možností léčby. Přečtěte si více o možnostech v  Praze, Brně či Ostravě.
  • Darujte krev: Některé nemocnice vyzývají k darování krve, řada lidí se totiž obává v těchto týdnech chodit do nemocnice a krev darovat.
  • Pomozte v nemocnicích: Nemocnice mají vážný nedostatek personálu, shánějí mediky i další personál na výpomoc. Stejně tak některé pečovatelské domy či domovy seniorů, kde je nakažený personál. Velký přehled najdete na serveru Aktuálně.cz.
  • Darujte peníze: Na stránkách naší platformy pro online dárcovství Darujme.cz najdete několik dárcovských kampaní dobročinných organizací, které potřebují právě nyní peníze. Můžete pomoci lidem bez domovaseniorům osamělým lidem, kultuředarovat zdravotníkům oběd od michelinské restaurace nebo pomoci sociálnímu podniku, který zaměstnává lidi s postižením. Právě na sociální podniky má koronakrize obrovský dopad. Znáte nějaký ve svém okolí? 

A dál? Pokud tápete, filantropické pravidlo číslo jedna zní: začněte ve svém okolí. Kdo právě nyní potřebuje pomoci v místě, kde žijete? Senioři, kteří potřebují dojet pro nákup? Dobré je také dodat, že jednorázová pomoc je zvlášť nyní zásadní, ještě potřebnější je však dlouhodobá, trpělivá filantropie a nastavení pravidelného daru. Další obecná pravidla pro darování si můžete přečíst v článku, který jsme publikovali na našem blogu na jaře během první vlny pandemie. 

Děkujeme, že pomáháte s námi. 

Zdeněk Mihalco
ředitel Nadace Via

 

Zdroj: Nadace Via