Systém více pojišťoven Češi chtějí a jeho podpora v čase roste. Chtěli by větší rozmanitost a odměnu za zdravý životní styl

Většina Čechů podporuje systém, kde si mohou vybrat z více zdravotních pojišťoven. Za výhodný jej považuje 63 % lidí, za nevýhodný jen 19 %. Oproti roku 2016 se podpora pluralitního systému zvýšila o osm procentních bodů. Většina lidí by také uvítala větší rozmanitost jejich nabídky, zejména u příspěvků na prevenci. Silnou podporu (77 %) by mělo i zavedení odměn pro lidi se zodpovědným přístupem ke zdraví. Vyplývá to z dat z průzkumů Svazu zdravotních pojišťoven ČR (SZP ČR) z podzimu letošního roku a při porovnání s výsledky z roku 2016.

„Ukazuje se, že Češi chtějí mít ve zdravotním pojištění na výběr a zejména u fondů prevence by uvítali, kdyby se nabídka mohla lišit výrazněji než nyní. To ostatně za správné považujeme i my,“ říká Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR. „Pozitivní je i postoj k tomu, aby odpovědní pojištěnci měli nižší pojistné. Pokud by zde byla systémová návaznost například na poctivé chození na prevence, pak by se takový systém i ekonomicky vyplatil, protože by se řada nemocí odchytila v raném stádiu, kdy léčba bývá rychlejší a efektivnější,“ dodává.

V jakých kritériích by se podle pojištěnců měly nabídky zdravotních pojišťoven zejména lišit zůstává ve srovnání s rokem 2016 téměř stejné. Na špičce je rozmanitost příspěvků na prevenci (letos označilo 41 % lidí, před šesti lety 34 %) a jejich výše (nárůst z 33 % na 38 %) a podpora prevence obecně (mírný pokles ze 30 % na 28 %). Před šesti lety se mezi top parametry dostaly ještě individuální zdravotní plány (28 %), letos pak odlišný rozsah hrazené péče (28 %).

V oblasti nabídky benefitů se lidé orientují (shodně přes 83 % deklaruje znalost). Zhruba 54 % lidí říká, že je už někdy využilo, což je nárůst ze 43 % v roce 2016.

Velkou podporu má v populaci koncept, kdy by pojišťovny měly možnost odměňovat nižšími odvody ty pojištěnce, kteří mají odpovědný přístup ke zdraví, tedy např. nekouří či nezanedbávají prevenci. Podpora je na úrovni čtyř lidí z pěti (letos 77 %, v roce 2016 šlo o 81 %), proti je jen 13 % dotazovaných (před šesti lety 12 %).

V roce 2022 byla do průzkumu přidána nová otázka, a to, zda by pojištěnci uvítali možnost vybrat si z více programů (např. platit méně a mít základ nebo platit vyšší pojistné a mít vyšší komfort). Zde cca 18 % lidí nemá názor, 45 % se tento koncept líbí a 37 % jej odmítá.

Zdroj dat: Na vnímání se Svaz dotazoval celkem 1000 pojištěnců formou průzkumu realizovaného v říjnu 2022 prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.

Zdroj: Svaz zdravotních pojišťoven ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.