Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka při příležitosti Světového dne sociální práce (18. března) ocenil vítěze letošního osmého ročníku ceny Gratias 2025. Z celkového počtu 254 nominovaných sociálních pracovníků obdrželo ocenění celkem šest osobností v pěti různých kategoriích, uděleno bylo také tradiční zvláštní ocenění za významný přínos v sociální práci. Plaketu, kterou pro tuto příležitost vytvořila Střední škola řemesel a služeb z Jablonce nad Nisou, převzali laureáti na slavnostní konferenci v Obecním domě v Praze.
Sociální pracovníci poskytují svoje služby lidem, kteří se ocitli v nepříznivé sociální situaci. Najdeme je například na úřadech práce či obecních úřadech, ale jsou součástí zařízení i jiných státních resortů. Participují na zlepšení životních podmínek, pracují se seniory, zdravotně znevýhodněnými, i osobami, jejichž způsob života může vést ke konfliktu se společností. Sociální pracovníci jsou také zapojeni do pomoci se zvládáním sociálně-právních problémů. Škála jejich práce je tedy opravdu široká.
„Pokud bych mohl, udělím ocenění Gratias, které v překladu z latiny znamená ‚děkuji‘, každému, kdo v tomto oboru působí a pomáhá všem lidem v nouzi. Sociální pracovníci jsou hrdiny všedních dní, kterým bude vždy patřit náš respekt a obdiv,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Vítězové ceny Gratias 2025
- Kategorie služby sociální péče – Mgr. Monika Křížková
- Kategorie veřejná správa – Bc. Jan Pospíšilík, DiS.
- Kategorie služby sociální prevence – Mgr. Helena Fadrhonsová, DiS.
- Kategorie sociální poradenství – Mgr. et Bc. Lenka Doušová
- Kategorie ostatní (vězeňství, školy a školská zařízení, zdravotnictví: Mgr. Vladimíra Němcová
- Za významný přínos v sociální práci byla oceněna Doc. PhDr. Zuzana Havrdová, CSc
Medailonky oceněných viz níže.
Mgr. Monika Křížková
Mgr. Monika Křížková v roce 2011 vystudovala Vyšší odbornou školu sociálně právní v oboru sociální práce, následně v roce 2012 dokončila bakalářské studium na Univerzitě Jana A. Komenského v oboru vzdělávání dospělých. Magisterské studium sociální práce završila na Ústavu sv. J. N. Neumanna VŠZaSP sv. Alžbety v roce 2022.
V letech 2013–2018 působila jako sociální pracovnice a vedoucí terénních pečovatelek v Ústavu sociálních služeb pro Prahu 4. Od roku 2021 vedla Oddělení sociálních aktivit, jehož součástí bylo i Centrum pro rodinné pečující. V posledních dvou letech své praxe zastávala pozici vedoucí Pobytové odlehčovací služby. V současnosti je na rodičovské dovolené.
Je garantem a držitelkou certifikace Koncepce biografické péče, kterou vytvořila PhDr. Eva Procházková, Ph.D. Monika Křížková se zaměřuje na implementaci biografické péče v terénních i odlehčovacích službách.
V říjnu 2024 se stala jednou ze zakladatelek organizace Odlehči péči, z. s., jejímž cílem je poskytovat komplexní podporu a odborné poradenství rodinným pečujícím o seniory. K založení organizace ji motivovala nejen osobní zkušenost rodinného pečujícího, ale také absence podobných institucí v Česku.
Bc. Jan Pospíšilík, DiS.
Mám vystudovanou sociální práci a v oboru pracuji od roku 2013. Kromě studia jsem absolvoval roční výcvik v kolaborativně dialogické praxi Možnosti dialogu (Narativ, Brno) a od roku 2022 pokračuji v navazujícím výcviku v psychoterapii zaměřené na řešení (Dalet, Olomouc). Většinu času své praxe jsem prožil v terénních a nízkoprahových službách. Aktuálně pracuji na Oddělení podpory v bydlení (Odbor sociálních věcí, Magistrát města Olomouce). Má práce spočívá v podpoře a spolupráci s lidmi, kteří se zabydlují do sociálních bytů. Kromě toho v rámci terapeutického výcviku nabízím jako dobrovolník konzultace klientům olomoucké Charity. V práci se snažím o spolupráci a spoluobjevování silných stránek mých klientů.
Mgr. Helena Fadrhonsová, DiS.
Mgr. Vladimíra Němcová
Působí jako lektorka standardizovaných programů zaměřených na recidivu trestné činnosti a zvýšení finanční gramotnosti. Cílem její snahy je příprava vězněných osob na plynulý přechod do civilního života.
Mgr. et Bc. Lenka Doušová
Jmenuji se Lenka Doušová a celý život se věnuji podpoře osob se sluchovým postižením. Narodila jsem se s oboustrannou praktickou hluchotou, což mě motivovalo k tomu, abych pomáhala vytvářet most mezi světem slyšících a neslyšících.
Pracuji jako sociální pracovnice ve dvou organizacích – Unie neslyšících Brno a Spolek neslyšících Břeclav, kde zároveň působím jako vedoucí organizace. Jsem také předsedkyní Českomoravské jednoty neslyšících. Mým cílem je posilovat komunitu neslyšících a usnadňovat jejich integraci do společnosti.
Věřím, že každý má právo na plnohodnotný život a přístup ke všem možnostem, které společnost nabízí. Práce, kterou dělám, není jen mou profesí, ale i posláním.
Doc. PhDr. Zuzana Havrdová, CSc.
Jeho smysl a poslání je vytvářet dobré podmínky pro kvalitní sociální práci v organizacích služeb. V tomto manželství jsem dosud a bylo by možné o tom vyprávět mnoho těžkého i radostného:-).
Nominace na ocenění Gratias 2026
Ministr Jurečka již zároveň vyhlásil nominace do IX. ročníku ocenění Gratias 2026. Název ocenění symbolizuje poděkování sociálním pracovníkům a pracovnicím za jejich každodenní, vysoce odbornou a velmi náročnou práci a přínos společnosti. Nominace na ocenění se podávají prostřednictvím formuláře IX. ročník ocenění Gratias – sociální pracovník/ sociální pracovnice roku 2026.
Návrh může podat kdokoli, kdo sociálního pracovníka zná a má důvody k jeho nominaci, a to do 30. 9. 2025.
Zdroj: MPSV