V ČR je více než 3 tisíce HIV pozitivních. Na AIDS již zemřelo 269 lidí

pole tulipánůČeská republika měla ke konci června 2017 celkem 3 041 HIV pozitivních osob (2 609 mužů, 432 žen), z tohoto počtu již u 566 osob (462 mužů, 104 žen) propuklo onemocnění AIDS a tomuto onemocnění již podlehlo 269 osob (218 mužů, 51 žen). Data z Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS ve Státním zdravotním ústavu v Praze (viz poslední údaje za červen 2017) do krátké zprávy zpracoval Red Ribbon, z.s. 
Čtěte více

Počet mladistvých potřebujících zdravotní péči kvůli drogám se snížil o pětinu

Za posledních pět let se počet klientů VZP, kterým ještě nebylo 18 let, a přesto potřebovali zdravotní péči kvůli problémům s alkoholem nebo drogami, snížil o 22 %. Pojišťovna za jejich léčbu loni vydala přes 14,1 milionu korun. I u nákladů na péči je tak ve srovnání se stavem před pěti lety patrný pokles, konkrétně o 7,6 %.

Čtěte více

Mák by při konzumaci neměl obsahovat více než 5 mg morfinu na kg

A to může přinášet nečekané problémy. Pokračující diskuse o výjimečné kvalitě domácího potravinářského máku opakovaně vyvolává otázku, kolik alkaloidu “morfinu” by měl obsahovat, aby vyhovoval náročným požadavkům na ochranu zdraví spotřebitele. Není to lehká otázka, protože mák obvykle obsahuje směs různých alkaloidů, jejichž společný efekt zatím neumíme odhadnout. Umíme ale odhadnout efekt přítomného morfinu, který působí jako psychoaktivní látka.

Čtěte více