Lidí se závislostí přibývá, nabídka péče nestačí

Adiktologie je podfinancovaná, ambulantní síť pro závislé je nedostatečná. Problém závislosti není omezen na adiktologii, prostupuje celým zdravotnictvím. Lékaři se však neřídí doporučenými postupy Společnosti pro návykové nemoci ČLS JEP a zdravotní pojišťovny nehradí substituci, takže například léčba závislosti na tabáku je jen pro movité. Přečíst článek

 

Zdroj: Medical Tribune

Čtěte více

Nemocnice spadající pod ministerstvo by měly mít nemocničního kaplana

Metodický pokyn, který představili zástupci ⇒ ministerstva zdravotnictví a nemocničních kaplanů, stanovuje mimo jiné kvalifikační požadavky na kaplany, jejich práva a povinnosti. Nemocniční kaplani by měli působit ve “státních”, tj. zejména fakultních nemocnicích (viz ⇒ organizace v přímé působnosti ministerstva zdravotnictví) → přejít k dokumentu (metodický pokyn). Dokument (viz → dokument níže) je platný od čtvrtka 13.

Čtěte více

Zákon o paliativní péči může situaci v Česku zlepšit. Ovšem jen tehdy, bude-li jeho příprava promyšlená

Téma, jak lidem zajistit důstojné umírání, zaznívá v poslední době čím dál častěji. Nejprve se o něm mluvilo hlavně v souvislosti s pilotním projektem mobilních hospiců, který spolu s odborníky rozjela VZP. K tomu ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík při svém nástupu do funkce na přání prezidenta Miloše Zemana přislíbil vytvoření zákona o paliativní péči.

Čtěte více

Vláda odložila projednání zákona o sociálních službách i strategii ochrany práv dětí

Vláda ve středu 22. března 2017 opět odložila projednávání návrhu novely o sociálních službách. Důvodem byly přetrvávající rozpory mezi ministry. Rozpory se týkají například sociálněprávní ochrany dětí nebo úhrad péče v hospicích. K novele má připomínky řada ministerstev, ombudsmanka, zaměstnavatelé i Národní rada zdravotně postižených. Podle ministryně Marksové by se existující rozpory měly projednat a rozhodovat zvlášť.

Čtěte více