V loňském roce přibylo případů nelegálně zaměstnaných cizinců

V roce 2017 byly při kontrolách zjištěny bezmála dva tisíce nelegálně zaměstnaných cizinců. Kontroly byly provedeny u 8 709 zaměstnavatelů (5 583 právnických osob, 3 126 fyzických osob). Z celkového počtu 2 918 zjištěných nelegálně zaměstnaných osob šlo v 767 případech o občany ČR, v 234 případech o občany EU a v 1 917 případech o cizince.

Čtěte více

Na konci roku 2017 žilo v Česku 527 tisíc cizinců

Počet cizinců v Česku roste, a to zejména díky příchozím ze zemí Evropské unie. Koncem loňska u nás bylo evidováno 527 tisíc cizinců. Přicházejí sem hlavně za prací. „Nejpočetnějšími skupinami cizinců jsou občané Ukrajiny, Slovenska, Vietnamu a Ruska. Více než čtyři desetiny z celkového počtu cizinců reprezentují občané zemí EU, kteří k nám mají snadnější přístup,“ říká Jarmila Marešová z odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ. 

Čtěte více

Počet cizinců v našem vzdělávacím systému každým rokem roste

Za posledních deset let se počet cizinců v českém vzdělávacím téměř zdvojnásobil. Podpora integrace cizinců proto bude nabývat stále většího významu. Jen za loňský rok ministerstvo školství na podporu vzdělávání cizinců vyčlenilo 28 milionů korun. Tématu integrace vzdělávání dětí – cizinců se věnovala první celostátní konference s názvem „Přijímáme, začleňujeme a vzděláváme děti/žáky/studenty – cizince“, kterou uspořádal Národní institut pro další vzdělávání (NIDV).

Čtěte více

Ve Francii žije 150 tisíc britských občanů, téměř polovina jsou penzisté

Podle analýzy Britského statistického úřadu ve Francii žije téměř 150 tisíc (148,8 v roce 2016) občanů Velké Británie. Z nich více než čtvrtina (26 %) v metropolitním regionu Nová Akvitánie na jihozápadě Francie, jehož správním střediskem je Bordeaux. Podle francouzského statistického úřadu (Institut National de la Statistique et des Etudes Économiques – INSEE) je počet počet britských občanů ve Francii ještě o něco vyšší, zhruba 152 tisíc (údaj za rok 2014). 

Čtěte více

Jste starší 35 let? Nezaměstnaní? Nastartujte svoji kariéru za podpory programu Reactivate

Práce v zahraničí není určená jen studentům, kteří si vzali na čas volno ze školy, nebo čerstvým absolventům. Evropský program pracovní mobility s názvem „Reactivate“ (Reaktivuj) je zaměřen na starší pracovníky, kteří si chtějí rozšířit své obzory.

EURES Reactivate (ilustrační foto)

Program Reactivate se zaměřuje na nezaměstnané a dlouhodobě nezaměstnané uchazeče o zaměstnání, ale je přístupný i osobám, které se snaží nalézt nové zaměstnání v jiné zemi, bez ohledu na jejich vzdělání a předchozí pracovní zkušenosti.

Čtěte více

Česko dalo na výcvik libyjské pobřežní stráže nejvíce ze zemí EU. Chce tím motivovat ostatní

Vláda dnes (24. července 2017) rozhodla o poskytnutí daru ve výši 24 milionů korun na činnost libyjské pobřežní a námořní stráže. V současné chvíli jde o nejvyšší schválený příspěvek členského státu EU na podporu této jednotky, která za podpory Evropské komise a členských zemí na území Libye řeší nelegální migraci.

Čtěte více

Restricted call for proposals to address gender gaps over the life-cycle

The aim of the call is to support projects by Member States that analyse existing gender gaps and develop effective measures to tackle them, in particular the gender gap in pensions. The underlying reasons for women’s lower income and women’s greater risk of poverty are manifold: women participate less in the labour market, they work fewer hours, and they are paid less than men on average.

Čtěte více