Základem úspěšné funkce lůžkových zdravotnických zařízení je dostatek zdravotnického personálu. Existují však situace, kdy množství nemocných vyžadujících zdravotní péči může převýšit kapacitu zdravotnického systému danou jeho personálními možnostmi. Právě proto začal Český červený kříž (ČČK) společně s Všeobecnou fakultní nemocnicí (VFN) za podpory hlavního města zajišťovat kurzy pro dobrovolný pomocný personál, který se uplatní i v pobytových sociálních službách. Přihlásit se lidé mohou na www.pomahamepraze.cz.
Jednou ze situací, kdy může nastat nedostatek zdravotnického personálu, jsou například rozsáhlé epidemie infekčních nemocí. A právě nyní se nemocnice připravují na možnost většího nárůstu pacientů s COVID-19, kteří by potřebovali hospitalizaci. V obdobné situaci se nachází také například domovy pro seniory. Zvýšené nároky na profesionální zdravotnický personál lze podle ČČK za výjimečných okolností zvládnout doplněním jeho řad o poučené laiky, kteří v roli pomocného personálu umožní profesionálům věnovat se více nemocným nebo načerpat síly do další služby. Příprava takových kapacit, které pomohou zdravotníkům nebo personálu pobytových sociálních služeb, je právě jedním z tradičních úkolů Českého červeného kříže.
„Aktuálně je část nemocničních lůžek v Praze obsazena pacienty s COVID-19, kteří mají lehký průběh, ale jsou infekční. Jako hlavní město jsme již identifikovali záložní kapacity několika desítek zdravotních a sociálních lůžek, zároveň jednáme se státem, aby volná lůžka ve svých zařízeních našel také. Co nám každopádně schází, je pečující personál – a právě zde bychom velmi ocenili tyto Českým červeným křížem vyškolené pečovatele,“ říká Milena Johnová, radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví a sociální politiky.
Některá zdravotnická zařízení, která se připravují na hypotetickou možnost prudkého nárůstu počtu hospitalizovaných, indikovala Českému červenému kříži zájem o školení takového personálu.
„Navazujeme na naši jarní zkušenost, kdy se nám přihlásily desítky lidí, které prošly krátkým proškolením a následně začaly pracovat v zařízeních sociálních služeb. Nyní nabídku uplatnění rozšiřujeme i o nemocnice. Vím, že mezi dobrovolníky je velká solidarita a ochota pomáhat, a proto se na ně obracíme i tentokrát. Dovednosti, které v kurzu získají, se jim v životě určitě neztratí, a vytváření záloh pro výjimečné situace je mimo jiné tradičním posláním Českého červeného kříže. Přeji si, aby tyto zálohy nebyly nikdy potřeba, ale zároveň odpovědně vnímáme signály, které nám říkají, že s přípravou je vhodné začít právě teď,“ vysvětluje Richard Smejkal, vedoucí Ústředního krizového týmu Českého červeného kříže.
Český červený kříž proto zahajuje pořádání jednodenních kurzů, v nichž se uchazeči seznámí s jednoduchými základy péče o nemocného na lůžku – od obstarání osobní hygieny přes podávání stravy až po komunikaci s nemocným. Získané dovednosti mohou být v případě potřeby využity těmito dobrovolníky či brigádníky v nemocnicích, zařízeních sociálních služeb nebo i doma při péči o blízké. To všem pomůže odlehčit zdravotnickému systému.
„Všeobecná fakultní nemocnice vnímá maximální potřebu odborně vzdělaných zdravotníků, ale současně se v této době zaměřuje jak na pomoc mediků, tak i budoucí výpomoc brigádníků z řad Českého červeného kříže. Pomoc proškolených lidi je v době pandemie pro nemocnice zcela zásadní, a proto se k projektu připojujeme jako jeden z realizátorů,“ říká Dita Svobodová, náměstkyně Úseku pro nelékařská zdravotnická povolání Všeobecné fakultní nemocnice, která kurzy pro dobrovolníky zdarma zprostředkovává.
Podrobné informace, podmínky přijetí do kurzu a detaily k přihlášení najdou zájemci na www.pomahamepraze.cz.
Zdroj: Portál hlavního města Prahy