Letní škola vězeňství (25.–30. června 2017)

Ve dnech 25.–30. června 2017 proběhne akce s názvem Letní škola vězeňství. Určena je studentům, kterým nabídne bližší vhled do problematiky vězeňství. Součástí bude i návštěva věznice Ostrov nad Ohří, která bude spojená s debatou s ředitelem věznice. Přihlášku je možné zasílat do 10. května 2017.

Přemýšleli jste nad tím, jaké to je být ve vězení a proč lidi do vězení posíláme? Chtěli byste si prohloubit znalosti z kriminologie, ale zároveň jít dál, uvažovat nad počátky a důvody tohoto institutu trestního práva? Říkali jste si, že na vězeňství je něco zajímavého až vyzývavého? Láká Vás diskutovat se studenty práv, psychologie, sociologie či sociální práce v návaznosti na přednášky pracovníků Vězeňské služby, ústavní soudkyně, filozofa, bývalé ministryně spravedlnosti či zaměstnanců Veřejné ochránkyně práv? V takovém případě se přidejte k nám a pojeďte do Prahy!

Účastnický poplatek: 1200 Kč

Přihlásit se je možné do 10. května 2017, účastníci budou uvědoměni o týden později.

Ubytování ani strava není zahrnuta v ceně, nicméně organizátoři jsou schopni zajistit ubytování na kolejích a stravu v menze za nízkou cenu.

 

Doprovodný program: Návštěva věznice Ostrov nad Ohří

Součástí letní školy bude detailní návštěva věznice Ostrov nad Ohří, jedné z velkých českých věznic. Návštěva této věznice bude odlišná od běžných prohlídek věznice: účastníci budou rozděleni do malých skupinek (cca po pěti lidech) a v průběhu návštěvy věznice se budou primárně věnovat oblastem, které je zajímají. Před prohlídkou věznice proběhne debata s ředitelem věznice a případně s dalšími zaměstnanci věznice.

 

Vybrané přednášky letní školy

Proč věznům odnímáme svobodu a právě určité svobody?
prof. Jan Sokol, Ph.D., CSc., filosof

Co vězni prožívají a co je psychicky nejvíce bolí?
PhDr. Václav Jiřička, Ph.D., vrchní psycholog VS ČR

Lidská důstojnost a výkon trestu odnětí svobody
JUDr. Kateřina Šimáčková, Ph.D., ústavní soudkyně

Koncepce vězeňství do roku 2025
plk. PhDr. Pavel HORÁK, ředitel odboru výkonu trestu, VS ČR