Oběťmi loňských případů domácího násilí se staly většinou ženy. „Překvapilo nás nicméně, že výrazně vzrostl zájem o pomoc u odborníků Intervenčního centra také u mužů, kteří řešili své problémy s násilím svých manželek či partnerek,“ přiblížil ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján s tím, že na zvýšený zájem ze strany mužů měla pozitivní vliv i loňská mediální kampaň.

Při řešení případů se setkávali odborníci Intervenčního centra nejčastěji s oběťmi domácího násilí, mezi nimiž převládaly matky s dětmi. Jako to bylo v případu klientky, která dala už po jednom vykázání partnerovi druhou šanci. Jejich soužití sice nějakou chvíli zase normálně fungovalo, ale postupně se vše vracelo do původních kolejí. Partner začal pozvolna klientku i děti opět týrat.

„Začalo to křikem a nadávkami pod jakoukoliv i vymyšlenou záminkou. Postupně své agresivní chování partner stupňoval až k fyzickému napadání, které vyústilo ve fackování a bití. Partner klientku dokonce opakovaně znásilnil,“ vylíčila jeden z otřesných případů vedoucí Intervenčního centra Zuzana Chomová. Zoufalá žena se následně opět obrátila na Intervenčním centrum, protože měla obavy kontaktovat policii. „Myslela si, že jí už nebudou moci pomoct, protože svoji situaci nevyřešila napoprvé. Nevěděla, že policie může násilnou osobu vykázat i opakovaně,“ doplnila Chomová.

Pracovníci Intervenčního centra jí následně pomohli s vyřízením finančních příspěvků, právnička jí na její žádost připravila návrhy na rozvod a na úpravu poměrů k dětem. „Intenzivně využívala sezení u psychologa, které jí pomohlo nahlédnout na svoji situaci, posílit si sebevědomí a schopnosti zvládnout velmi obtížné chvíle. Pomoc dětského psychologa jsme zajistili i jejím dvěma dětem,“ uvedla Chomová.

Vzhledem k tomu, že se podařilo klientce s dětmi zajistit i ubytování, mohla nastartovat svou životní změnu, najít si následně odpovídající byt a začít s dětmi žít nový život. Dlouhodobě spolupracuje s psychologem a sama vnímá, že je na dobré cestě. „Důležité bylo, že klientka vyhledala, i přes první nepříjemnou zkušenost s domácím násilím, opět pomoc a rozhodla se neudržitelnou situaci včas řešit,“ připomněla Chomová s tím, že služby Intervenčního centra loni využilo 488 osob.

V poslední době také přibývá případů, kdy se stále častěji dopouštějí domácího násilí děti na svých rodičích v seniorském věku, jako v případě matky se synem, kterého loni musela policie kvůli týrání vykázat z bytu. „Situace ve společné domácnosti byla dlouhodobě velmi vyhrocená. Syn matku neustále ponižoval, nadával jí a i ji fyzicky napadal. Klientka mu musela navíc odevzdávat všechny peníze,“ upřesnila odhalený případ Chomová.

I přes hrozné chování vůči matce bylo vykázání syna z bytu pro ženu velmi obtížným obdobím. „Při prvním kontaktu s Intervenčním centrem odmítla jakékoliv řešení, bylo jí syna líto. Ten jí totiž hned po vykázání poslal srdceryvný dopis, ve kterém sliboval, že se polepší a vše bude dobré. Uvítala ale možnost přijít si o svém trápení promluvit,“ doplnila Chomová.

Na základě konzultace si seniorka začala uvědomovat, že je to již poněkolikáté, co syn slibuje nápravu a nikdy k tomu nedošlo. Rozhodla se tedy více dbát na své bezpečí a ochranu a požádala o prodloužení vykázání, aby měla klid promyslet si další kroky. „S tím jsme jí pomohli. Navíc jí pracovníci vysvětlili, že syn může využít specializovaný program Viola, který pomáhá lidem, kteří mají problém s agresí. Prostřednictvím policie syn informace a kontakty na program Viola dostal,“ dodala Chomová.

„Domácí násilí neznamená, že musí téct krev. V pořádku nejsou ani facky, ponižování nebo třeba omezování toho vyrazit si večer ven. Pražané se mohou poradit na linkách 281 911 883 nebo 734 510 282 Intervenčního centra, kde jim pracovníci rádi vyjdou vstříc a poradí, jakým způsobem se zachovat,“ řekla na závěr radní Johnová.

Rok                         Počet případů vykázání
2018 186
2017 200
2016 206
2015 192
2014 213

 

Zdroj: Portál hlavního města Prahy