Lidovci chtějí sněmovní jednání kvůli řediteli havlíčkobrodské psychiatrické nemocnice a IT systému na vyplácení dávek

Poslanci KDU-ČSL chtějí příští týden před začátkem jednání Sněmovny navrhnout dva mimořádné body, které budou chtít zařadit na jednání schůze. Konkrétně chtějí jednat o odvolání ředitele havlíčkobrodské psychiatrické nemocnice a IT zakázkách a smlouvy s OKsystémem na Ministerstvu práce a sociálních věcí.  “Pokud se nám tyto dva body nepodaří zařadit a budou vetovány ze strany koalice, tak jsme připraveni k těmto bodům iniciovat vyvolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny,” zdůraznil předseda KDU-ČSL Jurečka.

První bod se týká personální situace a politiky na Ministerstvu zdravotnictví v souvislosti odvoláním ředitele havlíčkobrodské psychiatrické nemocnice. “Ministr Vojtěch nebyl schopen tento postup dostatečně zdůvodnit. Na tohoto ředitele jsou velmi dobré reference od jeho kolegů, má velmi dobré výsledky s nemocnicí. Chtěli bychom, aby ministr Vojtěch představil konkrétní kroky, které chce realizovat v rámci reformy psychiatrické péče v České republice, protože už v minulosti jsme na tuto reformu upozorňovali,” doplnil Jurečka s tím, že poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský se už v minulém volebním období na tyto věci dotazoval a stále nad touto reformou visí mnoho otazníků.

Druhým bodem je současná situace na Ministerstvu práce a sociálních věcí, která se týká především problémů s IT zakázkami. “Znepokojuje nás především to, že už prodloužení smlouvy s OKsystémem končí ke konci tohoto roku nebo začátkem roku 2021. A my máme v České republice až 1,5 milionů lidí, kteří přijímají dávky právě přes tady tento systém,” řekla první místopředsedkyně Šárka Jelínková.

Lidovci se obávají, že se nestihnou do té doby učinit všechny kroky k tomu, aby vyplacení dávek proběhlo v příštím roce bez problému. “Budeme požadovat po paní ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové, aby představila garance nebo harmonogram kroků, které povedou k tomu, že opravdu bude zajištěno vyplacení dávek a důchodů už od roku 2021,” doplnila senátorka Jelínková.

Obdobný názor vyjádřili občanští demokraté. „Premiér Babiš a ministryně Maláčová se snaží tvářit, že policejní zásah na ministerstvu práce a sociálních není problém a celá věc se jich vlastně netýká. Opak je pravdou, premiér i ministryně nesou za celou závažnou situaci stoprocentní odpovědnost, měli by se k ní adekvátně postavit a co nejdříve ji vysvětlit poslankyním a poslancům. V příštím týdnu budeme chtít na jednání Sněmovny zařadit mimořádný bod a budeme chtít vědět, jaké další kroky vláda chystá“, uvedl Jan Bauer (ODS).