První letní promítání se ve smíchovské továrně mezi kolejemi a dálnicí rozeběhla v roce 2013. „Na nákup plátna a promítací techniky jsme tehdy uspořádali crowfundingovou kampaň,“ vzpomíná divadelní dramaturg Matěj Samec s tím, že od té doby letní kino funguje každoročně. „A doufám, že i letos to bude stát za to, a to nejen díky specifické atmosféře blízkých kolejí a konstantnímu pohybu vlaků – neustálé připomínky, že jsme jaksi na cestě, ale také díky brilantní dramaturgii Pavla Sladkého,“ dodává Matěj Samec.

Turecké drama

Filmy v MeetFactory pravidelně uvidíte každou středu po setmění až do konce září, přičemž součástí některých promítání budou i dramaturgické úvody.

Na jaké tituly se můžete těšit? Na takové, jejichž společným jmenovatelem je rodina. Už tuto středu ve smíchovské továrně uvidíte například turecké drama Mustang, které obdrželo cenu Evropského parlamentu LUX Prize a Europa Cinemas Label za rok 2015. Film líčí příběh pěti sester z tureckého venkova, které se jednoho dne u jezera dají do hry se zdejšími chlapci. Pro ně bezelstná hra však je pro jejich babičku a strýčka nepřípustný skandál, a tak se pro dívky domov stane vězením, kde jsou izolovány a nuceny k dodržování tradiční role ženy v muslimské společnosti.

Děsivý horor

Libujete-li si ve sledování hororů, pak si jistě nenechte ujít ten od amerického režiséra Jordana Peeleho – My. Vypráví o dobře situované afroamerické rodině, do jejíhož bezstarostného života na letním sídle na kalifornském pobřeží jednoho dne vpadne čtveřice podivných vetřelců v červeném, vybavená nůžkami a tvářemi bez výrazu…

Na stěnách bývalé galerie Zeď uvidíte ale i jiné žánry – komedie, dokument či třeba snímek animovaný. Letní kino Zeď v MeetFactory vás jistě nezklame.