Mezinárodní den rysů vás zve na exkurzi, výlet, přednášky, výstavu i na premiéru dokumentů

Na 11. června připadá Mezinárodní den rysů. Organizace věnující se ochraně této vzácné kočkovité šelmy u nás proto pro veřejnost připravily celou řadu akcí. Navštívit můžete exkurzi za rysem do Brd, na Libín a do Novohradských hor, akci pro děti v Českém lese a na Šumavě, on-line přednášky “Rysí příběhy” a “O životě rysů”, on-line kvizy a soutěže, pouliční výstavu fotografií rysů v pražských Vršovicích a také českou premiéru slovinské dokumentární série “Příběhy lovců”. Tematický program letos potrvá od 6. 6. až do 11. 7.

Rys ostrovid je naše největší kočkovitá šelma. V České republice, Německu i Rakousku patří k přísně chráněným ohroženým druhům, chrání ho samotné členské země i evropská legislativa. Česko-bavorsko-rakouská rysí populace se pohybuje na rozmezí těchto tří států a obývá tak rozsáhlé území od Dunaje na jihu až po Brdy, Český les na severu a část Vysočiny. Pro svou nízkou početnost a izolovanost od ostatních rysích populací je považována za vysoce ohroženou. Rys je ale ohrožen i jinde, třeba v Alpách, v Dinárském krasu. I proto si rys zaslouží naši pozornost.

Mezinárodní den rysů vyhlásilo před třemi lety 11 organizací zapojených do rozsáhlého evropského projektu 3Lynx, který je financován programem Interreg Central Europe.

„Cílem této akce je upozornit na problematiku ochrany rysa ostrovida v Evropě a zároveň lidi blíže seznámit s životem našim zrakům většinou skrytě žijící kočkovité šelmy. Všechny akce jsou proto zaměřeny na širokou veřejnost, část programu je také věnována dětem. Do Mezinárodního dne rysů se letos zapojí minimálně 7 evropských zemí, “ vysvětluje koordinátorka projektu 3Lynx Simona Poláková z Ministerstva životního prostředí.

„Navzdory nepřízni koronavirové pandemie je letošní program k Mezinárodnímu dni rysů v Česku skutečně pestrý. Navštívit tak můžete exkurze za rysem do Brd, na Libín a do Novohradských hor, den s rysem na Kvildě a přímo 11. 6. akci pro děti v Českém lese spojenou s otevřením výstavy rysích fotografií, dále on-line přednášky “Rysí příběhy” a “O životě rysů”, pouliční výstavu rysích fotografií v pražských Vršovicích od 30. 6. a také českou premiéru slovinské dokumentární série “Příběhy lovců”. Na facebookovém profilu NP Šumava se můžete připojit k rysí soutěži a kvízu a nová rysí keška představí prostředí, kde se rysům nejvíce líbí,” doplňuje Poláková.

Sledujte video z fotopastí k Mezinárodnímu dni rysů:

Zdroj: Ministerstvo životního prostředí