Česká republika přijme Bělorusy, kteří potřebují lékařskou pomoc

Česká republika přijme vybrané běloruské občany a poskytne jim potřebnou zdravotní a rehabilitační péči. Návrh je reakcí na současnou situaci v Bělorusku po prezidentských volbách.

Pomoc prostřednictvím programu MEDEVAC umožní přijetí a poskytnutí zdravotní a rehabilitační péče osobám zraněným při střetu s bezpečnostními složkami a perzekvovaným v souvislosti s protivládními protesty.

‚‚Ministerstvo vnitra bude koordinovat výběr osob, uhradí náklady vzniklé s přijetím do země, ubytování a další případné náklady související s pandemií koronaviru, jako je například testování,‘‘ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že to je to nejmenší, co můžeme pro běloruské občany udělat. Vnitro zajistí také dopravu občanů z Běloruska do České republiky.

Koordinaci na místě, vydání víz a další administrativu zabezpečí Ministerstvo zahraničních věcí. Ministerstvo zdravotnictví zaručí spolupráci jím zřízených nemocnic a uvolnění potřebných kapacit pro provedení lékařských a rehabilitačních úkonů.

Stálý zdravotně-humanitární program MEDEVAC poskytuje pomoc v zemích zasažených válkou, konflikty či přírodními katastrofami prostřednictvím přijetí zdravotně zasažených obyvatel na léčení do České republiky již od roku 1993.

Od roku 2015 Ministerstvo vnitra též vysílá české lékařské týmy do zahraničí, školí zahraniční zdravotnický personál či poskytuje podporu projektům na budování tamější zdravotní infrastruktury.

 

Zdroj: Ministerstvo vnitra