„Areál Pražské tržnice má stejně jako holešovické Výstaviště tu výhodu, že se z velké části rozkládá pod širým nebem. Díky tomu se tu mohou konat takové akce, jako jsou sobotní oslavy založení areálu, a to i přes zpřísněná koronavirová opatření. Pestrý program pro všechny generace nabídne kulturní i gastronomické zážitky a já se těším, že si společně užijeme začátek babího léta,“ říká náměstek primátora Pavel Vyhnánek, který má Pražskou tržnici a její rozvoj ve své gesci.

Do programu oslav se zapojily vesměs kulturní subjekty působící v areálu – Burza #4, Jatka 78, Trafo gallery ale také třeba Národní zemědělské muzeum, které před oblíbeným zeleninovým tržištěm v hale č. 22 nabídne své pojízdné muzeum nebo trenažér dojení krav pro děti. Ve stejný den bude v areálu probíhat festival malých pivovarů Pivo v Tržnici. K ochutnání budou na čepu mimo jiné speciální piva Holešovickej beyk a Holešovická APA.

Před divadlem Jatka 78 se během dne odehraje dětské představení O kohoutkovi a slepičce, a také cirkusová show souboru Cirk La Putyka. Otevřeno bude nadále Bienále současného umění, v Trafo gallery bude k vidění výstava malíře Martina Salajky. Komunitní prostor H40 nabídne keramickou dílnu nebo prohlídku prostor zaměřených na virtuální realitu a 3D tisk.

Vyvrcholením programu bude k večeru slavnostní rozsvícení neonového díla od výtvarníka Michala Škapy, které vzniklo u příležitosti oslav ve spolupráci se Signal festivalem.

Původní plány na oslavy překazila epidemie korona viru, kromě sobotní akce budou oslavy 125 let Tržnice pokračovat i na podzim, pokud to situace dovolí. Na začátek října připravuje divadlo Pomezí speciální audio představení na míru areálu a koncem října se v areálu usídlí Divadlo Bratří Formanů s představením Deadtown. Dojde i na rekonstrukci výstavy Forum 88′, která se v areálu uskutečnila v roce 1988 a vystavovali na ní například Kurt Gebauer, Jiří Sozanský, Hugo Demartini nebo Karel Nepraš. Divadlo Jatka 78 v rámci oslav na podzim připravilo znovuuvedení představení Mše za duše, kterým zahájilo své fungování v areálu Pražské tržnice v roce 2014.

Kompletní program oslav je k dispozici na stránkách Pražské tržnice, www.prazska-trznice.cz, a na Facebooku.