V ČR je 27 krematorií s kapacitou 700 žehů denně. Stát ji chce navýšit na 800

Některá krematoria v České republice se ocitla na hranici svých kapacit. Vláda proto na návrh Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) s účinností od 12. ledna do 22. ledna 2021 vydává krizové opatření, které zvýší kapacity krematorií na maximum. Nebude tak možný „dovoz“ těl z okolních států a nebude se přihlížet k omezujícím limitům provozu krematoria stanoveným obcí.

V České republice je šest tisíc hřbitovů a 27 krematorií. Krematoria nejsou na jejím území rovnoměrně rozložena – méně jich je na Moravě. To je i jednou z příčin, proč se v těchto dnech ocitly na hranici kapacitních možností kraje Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský. K mezní hranici se nyní blíží kraje Karlovarský, Královéhradecký, Plzeňský a Pardubický. Naopak největší volnou kapacitou disponují krematoria v Kraji Vysočina, v Praze, Liberci a Ústí nad Labem.

Standardní kapacita kremačních zařízení v ČR je zhruba 700 žehů denně (tj. 183 tis. za rok bez víkendů, 255,5 tisíc včetně víkendů). MMR ji chce zvýšit na odhadem 800 za den. Pohřbů do země se denně uskuteční zhruba kolem třiceti (tj. necelých 11 tisíc za rok), i zde je možné navýšit kapacitu.

„Důvodem našeho opatření je předpokládaný nárůst počtu zemřelých během dalších dvou měsíců a s tím související hraniční kapacita některých kremačních zařízení. Paralelně bude vytíženost sledována a koordinována napříč celou republikou, aby nedocházelo k problémům jako v případě Moravskoslezska,“ upozorňuje ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.