Problémy s početím má v Česku každý pátý pár. Muži se mohou v rámci dne neplodnosti otestovat zdarma

Věděli jste, že v České republice má problémy s početím každý pátý pár? Statistiky ukazují, že muži na tom mají procentuálně stejný podíl jako ženy. Vyšetření spermií je ale daleko jednodušší a většina příčin mužské neplodnosti se dá řešit. Pražské Centrum reprodukční medicíny ISCARE proto v rámci mezinárodního Dne neplodnosti nabízí možnost vyšetření spermiogramu zcela zdarma.

Od pondělí 7. června do čtvrtka 10. června mají všichni zájemci možnost přijít vždy mezi 10-16 hodinou na vyšetření spermiogramu zdarma. Centrum reprodukční medicíny ISCARE sídlí na nové adrese Českomoravská 19 na Praze 9, vedle haly O2 Universum.

“O zvyšující se neplodnosti u mužů svědčí například výsledky posledních zájemců o darování spermatu u nás na klinice. Z pětadvaceti mužů splňoval pouze jeden kritéria dárce spermií,” popisuje Jan Lacheta, primář Centra reprodukční medicíny ISCARE. Jen na této klinice si nechá spermie prověřit zhruba 40 mužů týdně.

Co může za mužskou neplodnost?

Nejčastějším onemocněním mužů je tzv. oligospermie – nízký počet aktivních spermií. Velký vliv na toto onemocnění má partnerův životní styl. Doporučuje se tedy omezit kouření, pití alkoholu a naopak doplnit vitamíny, zejména E a C. Pokud toto nezabere, dá se problém řešit tzv. inseminací, kdy jsou spermie v době ovulace ženy zavedeny přímo do děložní dutiny.

Další časté onemocnění způsobující neplodnost je varikokéla. Rozšířené žíly u varlat mají za důsledek zpomalování krevního oběhu v šourku a můžou vést až k impotenci. Jednoduchým, bezpečným a spolehlivým zákrokem je mikrochirurgická operace varikokély vyžadující speciální operační mikroskop. “Díky tomuto špičkovému mikroskopu máme nejvyšší šanci na přerušení všech rozšířených žil ve varleti a maximálně se díky této metodě snižuje šance na pooperační komplikace či pozdější opětovné rozšíření žil,“ vysvětluje MUDr. Lukáš Bittner, primář oddělení Andrologie na klinice ISCARE.

Socialfreezing

Asistovaná reprodukce je dnes na tak vysoké úrovni, že i muži, u kterých nebyly v ejakulátu nalezeny spermie, mají šanci počít s partnerkou vlastního potomka. Pokud má muž alespoň několik spermií, lékaři jsou schopni je získat operační cestou z varlat či nadvarlat. Předejít možným rizikům ovlivňujícím plodnost, jako je závažné onemocnění nebo úraz, pomůže také social freezing. Preventivní zmražení spermií a vajíček je ideální ve věku kolem dvaceti let. Uskladnění pohlavních buněk na první tři roky je v ceně zákroku. Za každý další rok se 1500 Kč připlácí.

Centrum reprodukční medicíny ISCARE

Centrum zahájilo svou činnost v lednu 1995 jako jedno z prvních nestátních center asistované reprodukce v ČR. Úspěšností léčby se centrum řadí po celou dobu své existence mezi přední špičková zařízení. Doposud centrum přivedlo na svět už přes 11 tis. dětí. Centrum vede primář MUDr. Jan Lacheta. Tým centra reprodukční medicíny, včetně pracovníků IVF laboratoře, byl vyškolen nejlepšími světovými odborníky převážně z Izraele, kde je úspěšnost léčby neplodnosti nejvyšší na světě. Všichni lékaři, kteří v IVF programu pracují, tak mají nejvyšší možnou odbornou kvalifikaci doplněnou řadou specializovaných zahraničních školení a stáží. Centrum poskytuje celou škálu léčebných postupů, a to včetně těch nejmodernějších jako je IVM,ICS/ PICSI, embryomonitoring, preimplantační diagnostika (PGD, PGS), kryokonzervace/vitrifikace apod. Centrum asistované reprodukce dosahuje svých úspěšných výsledků prostřednictvím mnoha osvědčených léčebných metod pro umělé oplodnění. Kromě výše uvedeného se Iscare aktivně podílí na radě studií a výzkumných projektů. Centrum reprodukční medicíny Iscare je nestátní soukromé zdravotnické zařízení, které poskytuje zdravotnické služby také v oblasti plastické chirurgie, komplexní léčby obezity, gastroenterologie a léčby idiopatických střevních zánětů. Další informace najdete na www.iscare.cz.