Británie: Počet pečujících nad 80 let rychle roste

Podle britské neziskové organizace Age UK počet lidí nad 80 let, na jejichž neplacené péči závisí jejich blízcí, v posledních sedmi letech rychle rostl (z 301 na 417 tisíc). “Neviditelní, ale nepostradatelní” pečující podle Age UK šetří státu miliardy. Jeden ze sedmi lidí nad 80 let (“oldest old”) poskytuje nějaký druh neplacené péče svému rodinnému příslušníkovi nebo příteli. Nejčastěji svému partnerovi či partnerce. Více než polovina z nich poskytuje péči více než 35 hodin týdně. Mnozí z nich jsou vyčerpaní a mají obavy z toho, jak dlouho ještě budou péči o blízkou osobu schopni poskytovat, uvádí Age UK. Údaje vychází z každoročního reprezentativního průzkumu domácností 15 tisíc lidí ve věku 60 a více let. Zprávu přinesla britská BBC a organizace Age UK.

V důsledku stárnutí populace by se měl počet pečujících ve věku 80 a více let v Británii do roku 2030 zvýšit na 760 tisíc. Většina starších pečujících pečuje o svého partnera nebo partnerku. Starší páry se snaží zůstat doma co nejdéle, spoléhají přitom jeden na druhého a na vzájemnou podporu. Menšina pečujících ve věku nad 80 let pečuje o svého zdravotně postiženého syna nebo dceru.

Podle ředitelky Age UK Caroline Abrahams by odpovědnost za péči měla být spravedlivě rozdělena mezi jednotlivce, rodiny a stát. Veřejné výdaje však stále méně a méně odpovídají rostoucí poptávce po péči a od velmi starých lidí se tak očekává, že chybějící služby nahradí. Sami to však zvládnout nemohou. Vláda by tak podle ní neměla spoléhat pouze na jejich snahu a odpovědnost vůči blízkým.

Organizace Carers UK (Pečující Velká Británie) proto požaduje navýšení prostředků do sociálních služeb a zdravotnictví, které by měly rostoucí poptávku uspokojit.

Ministerstvo zdravotnictví v současnosti zjišťuje názory veřejnosti, jak zlepšit podporu pečujících osob. Lidé mohou svůj názor vyjádřit do 30. června 2016 na stránkách ministerstva.

Ministr pro komunitní a sociální péči Alistair Burt řekl: “Za mnohé vděčíme starším pečujícím a jejich lásce a vytrvalosti. Chci, aby vláda udělala vše co bude možné pro jejich podporu. Proto vyzývám všechny pečující v celé Británii, aby vyjádřili svůj názor, jak situaci můžeme zlepšit.”

Podle ministerstva zdravotnictví vláda potřebuje novou strategii podpory pečujících, která jim poskytne potřebnou podporu a umožní jim dobře žít a současné pečovat o blízkého člověka.

 

Údaje o pečujících v Británii

  • 6,5 milionů pečujících ve Velké Británii
  • do roku 2034 by se měl jejich počet zvýšit o 38 %
  • 1,4 milionu pečujících v Británii poskytuje neplacenou péči 50 hodin týdně
  • částka, kterou pečující ušetří britské ekonomice za rok, je odhadována na 119 mld. GBP

 

Zdroj: Carers UK

 

Zdroj: BBC / Age UK

 

(foto: pixabay.com)