Škola odmítla dát učitelce studijní volno kvůli důchodu, zastala se jí ombudsmanka

Na ombudsmanku se obrátila učitelka střední školy, kterou zaměstnavatel diskriminoval z důvodu věku. Odmítl jí poskytnout studijní volno, na které má ze zákona nárok. Zaměstnavatel to zdůvodnil vnitřním předpisem školy, který toto právo upíral učitelům pobírajícím starobní důchod. Po konzultaci s ombudsmankou se stěžovatelce podařilo zjednat nápravu.

Čtěte více

Plánujete meeting? Připravte zdravé občerstvení, radí WHO

Zajímavé a možná i provokující doporučení zveřejnila Světová zdravotní organizace (WHO). Možná je to náhoda, že zrovna v “okurkové sezoně”. Mnoho z nás tráví hodně času na různých zasedáních, schůzkách, kongresech či jiných akcích. A často jsou doprovázeny občerstvením. Nejspíše se do budoucna počet takových akcí nesníží (i když máme internet).

Čtěte více

Co také řekl Andrej Babiš před hlasováním o důvěře vládě

Níže uvádíme úryvky z projevu předsedy vlády Andreje Babiše v Poslanecké sněmovně před hlasováním o vyslovení důvěry vládě dne 15. července 2018 se zaměřením na sociální politiku a související témata. Menšinová koaliční vláda tvořená ministry za hnutí ANO a Českou stranu sociálně demokratickou získala důvěru poté, co se ji rozhodli podpořit poslanci KSČM.

Čtěte více

Ministerstvo práce a sociálních věcí vydalo plakáty významných osobností sociální práce

MPSV vydala plakáty významných osobností v rámci projektu “Systémová podpora profesionálního výkonu sociální práce II“. Projekt se zaměřuje na posílení procesů profesionalizace sociální práce, kompetencí a zajištění podpory stávajícím sociálním pracovníkům a osvětu sociální práce. Navazuje na projekt známý jako „Profíci“, který vznikl v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

Čtěte více

Některé obce vyplácí svým obyvatelům obecní porodné nebo pohřebné

Šumperský deník přinesl dne 17. 3. 2018 článek referující o zajímavé iniciativě, která se může stát inspirací pro místní samosprávy napříč republikou. Snaha přilákat nové nebo alespoň udržet stávající obyvatele. To je důvod, proč řada samospráv na Šumpersku a Jesenicku vyplácí obecní porodné. 
Čtěte více

Místopředsedkyně Senátu: Stát by neměl společensky prospěšným organizacím házet klacky pod nohy

Podle 1. místopředsedkyně Senátu Miluše Horské by stát by neměl společensky prospěšným organizacím házet klacky pod nohy, ale naopak co nejvíce zjednodušit podmínky pro jejich bohulibou činnost. Lídři těchto spolků jsou vystaveni organizované státní šikaně, která do budoucna může vést k tomu, že výrazně ubude organizací, které mimo jiné pracují s dětmi, seniory a nahrazují nedostatečnou péči státu o své občany, uvedla první místopředsedkyně Senátu Miluše Horská po jednání se zástupci neziskového sektoru 27.

Čtěte více

České republice patří 87. místo v žebříčku nejlidnatějších států světa

Česko je 87. nejlidnatějším státem světa. V rámci EU se stále řadíme mezi země s nejnižší kojeneckou úmrtností a nejnižším podílem osob ohrožených příjmovou chudobou či sociálním vyloučením. Naopak náležíme mezi státy, v nichž obyvatelstvo nejvíce trpí nadváhou. Evropský průměr přesahujeme také z hlediska podílu kuřáků v populaci.

Čtěte více