MPSV: Na sociální služby a sociální práci by měla jít stejná částka jako letos po dorovnání. Rozpočet počítá také s 2% růstem platů

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se dohodly na finálním návrhu rozpočtu MPSV pro rok 2020 (viz záznam tiskové konference). Celkový rozpočet bude dle předloženého návrhu 688,2 mld.

Čtěte více

Zdravotní pojišťovna vymáhala pojistné po ženě na mateřské dovolené. Pomohl až zásah ombudsmanky

Ombudsmanka vyřešila případ, ve kterém byla kadeřnice nejprve několik měsíců nemocná a následně nastoupila na mateřskou dovolenou, protože se blížil termín porodu. Zaměstnanci takový přechod v podstatě nezaznamenají. Žena však pracovala jako osoba samostatně výdělečná činná (OSVČ) a dostala se kvůli přechodu z nemocenské na mateřskou do konfliktu se zdravotní pojišťovnou, která po ní chtěla uhradit minimální zálohu pojistného.

Čtěte více

MPSV připravuje novelu zákona o sociálních službách, která má přinést systémové změny

Ministerstvo práce a sociálních věcí dokončuje přípravu změn v oblasti sociálních služeb. Novela zákona o sociálních službách se dotkne mimo jiné problematiky financování celého systému, který bylo v minulých letech nutné opakovaně dofinancovávat.

Čtěte více

Schillerová: Požadavky ČSSD by znamenaly zvýšení deficitu o 20 mld. ČSSD žádá intenzivní vyjednávání

Požadavky na rozpočet pro příští rok by znamenaly zvýšení deficitu o 20 mld. na 62 mld. Kč. Zvýšení deficitu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (nestr. za ANO) v období 2,5 % ekonomického růstu “naprosto nepřijatelné”.

Čtěte více

‎Stát poskytne krajům na sociální služby 75 % požadované částky, dosud nejvíce. Podle MPSV tak zásadní krize nehrozí ‎

Hejtmanům už nic nebrání v dofinancování sociálních služeb pro letošní rok. Kraje totiž včera obdržely rozhodnutí o poskytnutí dotace 1 mld. Kč. Jde o závazný právní akt, který oficiálně potvrdil rozhodnutí vlády ze 17. června 2019. Čtěte více

Komora a ministerstvo: Je třeba hledat řešení, jak zdravotní pojištění připravit na stárnutí populace

Stárnutí české populace bude mít v příštích letech výrazný vliv na růst nákladů na zdravotní péči v ČR a současný systém jeho financování není z dlouhodobého pohledu udržitelný. Je proto potřeba hledat řešení, jak na to systém veřejného zdravotního pojištění připravit tak, aby to v budoucnu nemělo negativní dopad na zaměstnavatele a pacienty.

Čtěte více