Olga Richterová: Máme vizi, jak zajistit předvídatelné financování sociálních služeb a sociální práce. Ministerstva se musí dohodnout

Ve středu 29.5. se bude konat mimořádná schůze Sněmovny ke kritické situaci ve financování sociálních služeb v letošním roce – k jejímu svolání se připojili i Piráti. Chceme zamezit tomu, aby kvalifikovaní pracovníci začali odcházet jinam.

Čtěte více

Ministryně Schillerová: Za nedostatek peněz pro obce může MPSV. Má špatně nastavené priority a nepředložilo včas “úhradovou vyhlášku”

Ministerstvo financí se v tiskové zprávě ohradilo “proti snaze o přehazování zodpovědnosti za financování sociální práce”. Sociální práce je činnost vykonávaná v přenesené působnosti a jako taková je financována z příspěvku na výkon státní správy.

Čtěte více

Pět opozičních stran požádalo o mimořádnou schůzi sněmovny k financování sociálních služeb

Pět opozičních stran podalo společnou žádost o svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny, na které chtějí mluvit o selhání vlády ve financování sociálních služeb. Svolání mimořádné schůze iniciovali poslanci KDÚ-ČSL. „Problém s financováním sociálních služeb je tak vážný, že se nebojíme říct, že tu hrozí kolaps poskytování služeb těm, kteří se sami o sebe postarat nemohou.

Čtěte více

Milena Johnová: Vládní sociální politika ohrožuje ty nejvíce zranitelné, zejména ohrožené děti a seniory

Pražská radní pro sociální oblast Milena Johnová (Praha sobě) v úterý 21. května kritizovala vládní škrty v sociální oblasti, které ohrožují dostupnost sociálních služeb pro ty nejvíce zranitelné, zejména děti ohrožené násilím a zneužíváním nebo osamělé a chudé seniory.

Čtěte více

Ombudsmanka upozorňuje na přetrvávající problémy lidí, kteří čelí špatnému zacházení

Ombudsmanka zveřejnila výroční zprávu věnující se ochraně před špatným zaházením. Kromě shrnutí své činnosti za rok 2018 v ní předkládá seznam problémů, které přetrvávají v nejrůznějších zařízeních, kde jsou lidé omezeni na svobodě nebo odkázáni na péči druhých.

Čtěte více

Sestry domácí péče upozorní na krizovou situaci happeningem před ministerstvem zdravotnictví. Na prvního máje ovážou stromy červenými mašlemi

Sestry domácí péče se ve středu 1. května v 11 hodin vypraví před budovu ministerstva zdravotnictví a stromy před ním ovážou červenými mašlemi. Tímto gestem se ve Svátek práce obracejí na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a žádají jej o zastání.

Čtěte více

Bez razantního navýšení kapacit a pracovníků hrozí v následujících letech kolaps sociálních služeb, varuje Asociace poskytovatelů a vyzývá ministerstvo k navýšení investic a dalším opatřením

Projekce vývoje obyvatelstva ve všech evropských zemích ukazují, že populace stárne. Obecně klesá celkový počet obyvatelstva, významným způsobem se mění struktura obyvatelstva, rostou nároky na jednotlivé sociální systémy. V současné době je zřejmé, že český systém sociálních služeb není na důsledky stárnutí populace připraven.

Čtěte více