OECD
Analýza OECD: Vlády musí přijmout další opatření na podporu pracovních míst pro starší pracovníky
OECD: Nejvyšší zaměstnanost je na Islandu, ve Švýcarsku, Nizozemsku a Švédsku
Míra zaměstnanosti (podíl zaměstnaných v produktivním věku) v OECD v prvním čtvrtletí roku 2019 vzrostla na 68,7 %. Vzrostla také míra zaměstnanosti mladých lidí ve věku 15 až 24 let (42,2%), která však v průběhu roku 2018 zaznamenala nejmenší nárůst a zůstává výrazně nižší než v ostatních věkových skupinách (viz graf níže).
OECD: Ekonomice se daří, ale málo investujete do dovedností
Česká ekonomika roste, zaměstnanost je vysoká, zvyšuje se export a snižuje vládní dluh. Nedostatek zaměstnanců a malé investice do dovedností a inovací ale mohou růst zpomalit. Uvedl to generální tajemník OECD Angel Gurría, který v Praze za účasti českého premiéra představil hodnocení ekonomiky Česka (viz souhrn v češtině a angličtině).
Zdravotní profil České republiky 2017
V posledních letech se zdravotní stav v České republice výrazně zlepšil, zejména pokud jde o střední délku života a odvratitelnou úmrtnost, jež se přiblížily k evropskému průměru. Systém zdravotní péče je založen na principu veřejného zdravotního pojištění s všeobecným pokrytím, velkorysém rozsahu hrazených služeb a významné regulační funkci Ministerstva zdravotnictví.
OECD: Podpora starších pracovníků je klíčová pro ekonomické výzvy USA
Ve Spojených státech je míra zaměstnanosti ve vyšším věku poměrně vysoká, konkrétně na 62 % u osob ve věku 55-64 let ve srovnání s průměrem 59 % v zemích OECD v roce 2016.
OECD: Důchodové reformy zpomalily
Podle OECD od roku 2015 tempo důchodových reforem v zemích OECD zpomalilo. Kanada, Česká republika, Finsko, Řecko a Polsko podle nové přehledové publikace OECD Pensions at glance 2017 (“Důchody v kostce”), která se zaměřuje na hloubkovou analýzu flexibilních důchodových politik, přijaly důležité kroky, z nichž některé ruší předchozí reformy.
OECD: Délka života roste. Problémem jsou ale duševní a chronické nemoci
Zdravější životní styl, vyšší příjmy a lepší vzdělávání přispěly ke zvýšení délky života v posledních desetiletích. K jejímu růstu podle OECD přispěla také lepší zdravotní péče. Problémem je ale růst duševních a chronických onemocnění.
OECD: ČR musí podniknout kroky proti podplácení zahraničních veřejných činitelů
Česká republika musí podle Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšit své úsilí k odhalování, vyšetřování a stíhání podplácení zahraničních veřejných činitelů. Česká republika ratifikovala Úmluvu OECD proti podplácení zahraničních veřejných činitelů již před sedmnácti lety, avšak žádný případ podplácení zahraničních veřejných činitelů dosud nebyl stíhán.