Analýza OECD: Vlády musí přijmout další opatření na podporu pracovních míst pro starší pracovníky

Podle nové publikace OECD "Working Better with Age" ("Pracovat lépe s věkem / Lepší práce ve vyšším věku") musí vlády v reakci na rychlé stárnutí populace podporovat lepších pracovních příležitosti pro starší osoby, aby ochránily životní úroveň a udržitelnost veřejných financí. Čtěte více

OECD: Nejvyšší zaměstnanost je na Islandu, ve Švýcarsku, Nizozemsku a Švédsku

Míra zaměstnanosti (podíl zaměstnaných v produktivním věku) v OECD v prvním čtvrtletí roku 2019 vzrostla na 68,7 %. Vzrostla také míra zaměstnanosti mladých lidí ve věku 15 až 24 let (42,2%), která však v průběhu roku 2018 zaznamenala nejmenší nárůst a zůstává výrazně nižší než v ostatních věkových skupinách (viz graf níže).

Čtěte více

OECD: Ekonomice se daří, ale málo investujete do dovedností

Česká ekonomika roste, zaměstnanost je vysoká, zvyšuje se export a snižuje vládní dluh. Nedostatek zaměstnanců a malé investice do dovedností a inovací ale mohou růst zpomalit. Uvedl to generální tajemník OECD Angel Gurría, který v Praze za účasti českého premiéra představil hodnocení ekonomiky Česka (viz souhrn v češtině a angličtině). 

Čtěte více

Zdravotní profil České republiky 2017

V posledních letech se zdravotní stav v České republice výrazně zlepšil, zejména pokud jde o střední délku života a odvratitelnou úmrtnost, jež se přiblížily k evropskému průměru. Systém zdravotní péče je založen na principu veřejného zdravotního pojištění s všeobecným pokrytím, velkorysém rozsahu hrazených služeb a významné regulační funkci Ministerstva zdravotnictví.

Čtěte více

OECD: Důchodové reformy zpomalily

Podle OECD od roku 2015 tempo důchodových reforem v zemích OECD zpomalilo. Kanada, Česká republika, Finsko, Řecko a Polsko podle nové přehledové publikace OECD Pensions at glance 2017 (“Důchody v kostce”), která se zaměřuje na hloubkovou analýzu flexibilních důchodových politik, přijaly důležité kroky, z nichž některé ruší předchozí reformy.

Čtěte více

OECD: ČR musí podniknout kroky proti podplácení zahraničních veřejných činitelů

Česká republika musí podle Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšit své úsilí k odhalování, vyšetřování a stíhání podplácení zahraničních veřejných činitelů. Česká republika ratifikovala Úmluvu OECD proti podplácení zahraničních veřejných činitelů již před sedmnácti lety, avšak žádný případ podplácení zahraničních veřejných činitelů dosud nebyl stíhán.

Čtěte více