Disabilita
ČSÚ: Počet invalidních důchodů mírně klesá. Výdaje na ně loni přesáhly 50 miliard korun
Počet příjemců invalidního důchodu v Česku každým rokem mírně klesá, na konci roku 2021 dosahoval 415 tisíc osob. Celkové výdaje na invalidní důchody v roce 2021 činily 52,8 miliardy korun. Vedle toho bylo vyplaceno 2,6 miliardy korun na dávky pro osoby se zdravotním postižením, tedy na příspěvek na mobilitu a na zvláštní pomůcku.
Kdo má nárok na příspěvek na mobilitu?
Příspěvek na mobilitu je legislativně upraven zákonem č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, v platném znění. Příspěvek na mobilitu je dávka pro osoby se zdravotním postižením starší 1 roku, kterým byl přiznán průkaz ZTP nebo ZTP/P podle právních předpisů účinných od 1.1.2014.
Diakonie staví v Praze dům pro lidi s autismem. Přispět na něj můžete i Vy!
V České republice žije přes 3 tisíce lidí s autismem, kteří jsou těžce nebo úplně závislí na podpoře a péči druhých. Odpovídající sociální služby pro ně ale kriticky chybí, hlavně ty celoroční.
Do 10. dubna lze nominovat osobnosti s handicapem na Cenu Olgy Havlové
Ještě pět dní, tedy do soboty 10. dubna, jsou otevřené nominace na Cenu Olgy Havlové pro rok 2021. Prestižní ocenění získá osobnost, která přes svůj zdravotní handicap pomáhá druhým a inspiruje nás všechny.
Držitelům průkazu ZTP a pečujícím o děti s autismem nebo špatně pohyblivým lidem s demencí se možná zjednoduší život
Rodiny, které se starají o dítě či dospělého člena rodiny s těžkou poruchou autistického spektra nebo o pacienta s těžkou demencí dnes získaly notnou dávku naděje, že se jejich těžký úděl alespoň o kousek zlepší.
Příspěvek na auto pro osoby s autismem a příspěvek na pomůcky pro osoby s demencí. Vláda schválila změny v dávkách
Vláda na svém jednání v pondělí 25. ledna 2020 schválila návrh Ministerstva práce a sociálních věcí, kterým se rozšíří nároky na pořízení motorového vozidla pro osoby s poruchou autistického spektra (PAS) a příspěvek na zvláštní pomůcku pro osoby s demencí.
Na osoby se zdravotním postižením v sociálním systému nejvíce vydává Norsko, Island a Dánsko
V roce 2018 členské státy Evropské unie (EU) vynaložily přibližně 276 miliard EUR na dávky pro osoby se zdravotním postižením, což představuje 7,6 % z celkových výdajů na sociální ochranu.
Pandemie Covid-19 ukázala na nedostupnost potřebné podpory a diskriminaci těch nejohroženějších, upozorňují zástupci nestátních organizací
Lidé se zdravotním postižením a senioři i jejich pečující čelí dlouhodobě problémům s nedostupností potřebné podpory a diskriminaci, které pandemie Covid-19 ještě zhoršila. Roky neřešené systémové nedostatky v sociálních službách a přehlížení ze strany úřadů tvrdě dopadají na kvalitu života lidí se zdravotním postižením, seniorů a pečujících.