Inclusion Europe: Mnoho lidí s mentálním postižením stále žije ve “škodlivé” ústavní péči a má omezené právo volit

Podle evropské zprávy o životě a právech osob s mentálním postižením  zhruba 700.000 lidí stále žije ve "škodlivé segregované" institucionální péči. Mezi další hlavní problémy patří i situace rodin, které pečují a poskytují podporu svým blízkým s mentálním postižením. Podle organizace Inclusion Europe se jim nedostává potřebné pomoci od státu a veřejných služeb. V celkovém hodnocení inkluze lidí s mentálním postižením a jejich rodin se Česko nachází v druhé polovině z 29 zemí. Čtěte více

Pandemie Covid-19 ukázala na nedostupnost potřebné podpory a diskriminaci těch nejohroženějších, upozorňují zástupci nestátních organizací

Lidé se zdravotním postižením a senioři i jejich pečující čelí dlouhodobě problémům s nedostupností potřebné podpory a diskriminaci, které pandemie Covid-19 ještě zhoršila. Roky neřešené systémové nedostatky v sociálních službách a přehlížení ze strany úřadů tvrdě dopadají na kvalitu života lidí se zdravotním postižením, seniorů a pečujících.

Čtěte více

Fórum udržitelného rozvoje představí zprávu o kvalitě života a její udržitelnosti

Výroční konference Rady vlády pro udržitelný rozvoj se 4. prosince zaměří hlavně na prezentaci první Zprávy o kvalitě života a její udržitelnosti. Vzhledem k okolnostem proběhne Fórum udržitelného rozvoje 2020 online, zájemcům bude dostupné přes online vysílání.

Čtěte více

Šimůnková: Raná péče je pro mnoho rodin stále nedostupná

Raná péče je službou, která již třicet let pomáhá rodinám, jimž se narodí dítě s těžkým zdravotním postižením či onemocněním. Bohužel je tato pomoc pro mnoho rodin stále nedostupná, a to především pro její omezenou kapacitu, ale také kvůli nedostatečné informovanosti, upozorňuje zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková.

Čtěte více

Organizace komunitních služeb odmítají stanovisko k deinstitucionalizaci sociálních služeb

Zástupci Asociace komunitních služeb (AKS) v oblasti péče o duševní zdraví a Fokus ČR, z.s. odmítli ve společném prohlášení stanovisko k deinstitucionalizaci sociálních služeb, které před měsícem zveřejnila Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS ČR), Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP ČR) a Rada seniorů (RS ČR).

Čtěte více

Lidé se zdravotním postižením čelí předsudečnému násilí, ochrana je nedostatečná

Lidé se zdravotním postižením se stávají terčem předsudečného násilí, vyplývá to z výzkumu organizace In IUSTITIA mezi organizacemi, které s lidmi se zdravotním postižením pracují.  52 % organizací mělo v posledních třech letech zkušenost s násilím proti lidem se zdravotním postižením, přes třetinu organizací zaznamenalo ve stejném období i předsudečné násilí. 

Čtěte více