Ministryně Maláčová: Ženy vydělávají průměrně o 80 tisíc korun ročně méně než muži

České ženy vydělávají průměrně o 22 procent méně než muži. Nerovnost v České republice je ve srovnání s ostatními zeměmi EU téměř nejvyšší. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) jsou v boji proti těmto rozdílům důležitá prorodinná opatření v podobě částečných úvazků, dětských skupin či mikrojeslí.

Čtěte více

Mateřská dovolená by se měla jmenovat “mateřská péče” nebo jenom “mateřská”, doporučuje vládní výbor

Dne 8. října 2018 se již potřetí v tomto roce sešel Výbor pro sladění pracovního, osobního a rodinného života. Na tomto zasedání výboru vystoupil i poslanec Aleš Juchelka a odbornice na genderovou lingvistiku Jana Valdrová. Výbor se po podrobné diskuzi usnesl na podpoře poslaneckého návrhu za změnu názvu mateřské dovolené, rodičovské dovolené a otcovské dovolené.

Čtěte více

ČSÚ: V zastupitelstvech usedne 72 % mužů a 28 % žen. Nejstaršímu zvolenému zastupiteli je 87 let

Český statistický úřad ukončil zpracování výsledků komunálních voleb a prvního kola voleb do Senátu. Voliči rozhodli o složení 6 377 zastupitelstev a zvolili dva senátory (již v prvním kole). V komunálních volbách usilovalo o přízeň voličů celkem 216 138 kandidátů, kteří si rozdělili 61 890 mandátů.

Čtěte více

Maláčová: Prostor pro další zvyšování důchodů existuje. Ve výdajích na důchody zaostáváme za průměrem Evropské unie

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v pondělí 1. října 2018 zahájila konferenci na téma Finanční dopady stárnutí populace a udržitelnost veřejných financí, která se zaměřila na dopad demografického stárnutí na důchodový a zdravotní systém, trh práce nebo poskytování rodinné a neformální péče.

Čtěte více

ČSÚ: „Ajťáků” není tolik, jak se zdá. Nadprůměrné platy mají jen někteří z nich

Ač by se mohlo zdát, že „ajťákem” je dnes každý druhý, ICT odborníků není zase až tolik. Nadprůměrné platy mají jen někteří z nich. Vyplývá to z analýzy Českého statistického úřadu. V roce 2017 bylo v ČR necelých 186 tisíc lidí, kteří se profesně věnují informačním a komunikačním technologiím.

Čtěte více

Česko chce po vzoru Slovenska zavést sdílená pracovní místa. Pomoct mají hlavně rodičům a seniorům

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová (ČSSD) jednala v pondělí 17. září 2018 se svým slovenským protějškem Jánem Richterem mimo jiné o sdílených pracovních místech a trhu práce.  „V současné době připravujeme novelu zákoníku práce, kterou chceme upravit otázku sdíleného pracovního místa.

Čtěte více

Linka pomoci obětem domácího násilí funguje již 17 let

Před sedmnácti lety šokovala svět zpráva o útoku na světové obchodní centrum v New Yorku. A v tentýž den roku 2001 shodou okolností zahájila svůj provoz nonstop DONA linka. V době, kdy neexistoval zákona na ochranu před domácím násilím, otevřela tato linka dveře a nabídla pomocnou ruku všem ohroženým osobám. 

Čtěte více

Německo: Podíl vysokoškoláků se za generaci zdvojnásobil

Ve srovnání s generací rodičů mají mladí lidé v Německu vyšší úroveň vzdělání. Podíl absolventů vysokých škol ve věku od 30 do 34 let v Německu je dvakrát vyšší než v předchozí generaci. Výsledky mikrosenzu v roce 2017 ukazují, že 29 % lidí ve věku od 30 do 34 let mělo terciární vzdělání, zatímco ve věku od 60 do 64 let bylo 19 %.

Čtěte více