Rady a tipy
Kdo má nárok na příspěvek na péči?
Jaké zdravotnické pomůcky hradí pojišťovna onkologicky nemocným ženám po odstranění prsu kvůli nádoru?
Na co mají nárok pečující osoby?
Pokud se rozhodnete pečovat o své blízké a současně zůstat v zaměstnání, máte právo na úpravu týdenní pracovní doby. V případě, že se budete péči věnovat na „plný úvazek“, stát vám za každý měsíc péče uhradí zdravotní pojištění.
Čtěte víceJaké zdravotnické prostředky pro špatně pohyblivého člověka proplácí pojišťovna?
Za jakých podmínek můžeme dostat polohovací lůžko pro nepohyblivého člena rodiny, o kterého chceme pečovat doma?
Polohovací lůžko může být předepsáno a hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění pro domácí ošetřování jen pacientovi ze zdravotních důvodů dlouhodobě nebo trvale upoutanému na lůžku a se zvýšeným rizikem tvorby proleženin, který je schopen bezpečně sám ovládat polohovací jednotku nebo je toho schopna pečující osoba.
Čtěte víceKdo má nárok na příspěvek na mobilitu?
Příspěvek na mobilitu je legislativně upraven zákonem č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, v platném znění. Příspěvek na mobilitu je dávka pro osoby se zdravotním postižením starší 1 roku, kterým byl přiznán průkaz ZTP nebo ZTP/P podle právních předpisů účinných od 1.1.2014.
Čtěte víceV jaké výši přispívá VZP na sluchadla?
VZP: Jak je to s nárokem diabetiků na glukometr a diagnostické proužky?
U zdravotnických prostředků pro diabetiky dochází s účinností od 1. 12. 2019 ke změnám ohledně jejich předepisování, schvalování a úhrad z veřejného zdravotního pojištění. Glukometr může pacientovi v indikovaných případech předepsat diabetolog; diagnostické proužky na stanovení glukózy v krvi diabetolog, nebo nově u pacientů léčených perorálními antidiabetiky i praktický lékař.
Čtěte více