Zaměstnavatel popírá můj nárok na ošetřovné vnučky

Zaměstnavatel popírá můj nárok na ošetřovné vnučky a odmítá odeslat vyplněný formulář na okresní správu sociálního zabezpečení, přestože žiji s dcerou i vnučkou ve společné domácnosti. Dokonce mi odmítl vydat kopii už odevzdaného formuláře o ošetřování člena rodiny se slovy, že na paragraf na vnučku nemám právo, protože dítě má svou matku, a pokud ho uplatním, můžu zůstat okamžitě doma bez zaměstnání.

Čtěte více

Jaké dávky a pomůcky mohou využít osoby se zrakovým postižením?

O zrakovém postižení hovoříme tehdy, pokud vada zraku ovlivňuje běžný život a není možné ji korigovat použitím brýlí. Přitom postižení může být vrozené nebo může vzniknout až během života onemocněním, úrazem apod. Mezi možnosti, které mohou osobám s těžkým zrakovým postižením usnadnit život, patří invalidní důchod, sociální dávky jako je příspěvek na péči nebo příspěvek na mobilitu nebo výhody spojené s průkazem osob se zdravotním postižením či přímé využívání kompenzačních pomůcek.

Čtěte více

Ombudsmanka radí, jak se nedostat do problémů kvůli chybě v daňovém přiznání

Ombudsman se setkává s problémy lidí, které pramení z nesprávného vyplnění daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Prvním úskalím je uplatnění slevy na manžela nebo manželku a správné rozlišení příspěvků, které se započítávají do rozhodného příjmu pro účely uplatnění slevy.

Čtěte více

Co hodnotí posudkoví lékaři?

Posudkoví lékaři jsou zaměstnanci lékařské posudkové služby (LPS). Nejčastěji je LPS zařazena pod Okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ). Jinak je to v hlavním městě a v Brně. V Praze vyhledáte Pražskou správu sociálního zabezpečení (PSSZ), v Brně se obrátíte na Městskou správu sociálního zabezpečení (MSSZ). Posudkoví lékaři posuzují v souladu s ustanovením § 8 odstavce 1 zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, zdravotní stav pro účely různých žádostí uvedených v tabulce níže. Čtěte více

Jak probíhá sociální šetření u příspěvku na péči?

V rámci řízení o příspěvku na péči je nezbytné provést sociální šetření. Žadatel je podle § 21 odst. 1 písm. a) zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, v platném znění, povinen se sociálnímu šetření podrobit. Bez provedení sociálního šetření nemůže být příspěvek na péči přiznán.

Čtěte více