Předdůchod není předčasný důchod. S předdůchodem poradí specializovaný web

V současné turbulentní době je takřka nemožné předvídat, jak se změní náš svět v příštích desetiletích. Nicméně jednu skutečnost dovedeme předpovědět docela přesně – že naše populace výrazně zestárne. Možná i vy patříte do generace 55+, která má vidinu starobního důchodu takřka na dohled – a zároveň i tak daleko.

Čtěte více

Od ledna 2019 se důchody zvýší o 320 korun, u lidí nad 85 let o tisícovku

Vláda na svém dnešním zasedání schválila návrh Ministerstva práce a sociálních věcí na zvýšení penzí od ledna příštího roku. Novela zvyšuje základní výměru důchodu z 9 na 10 procent průměrné mzdy u nově přiznávaných i již vyplácených důchodů a také zvyšuje penzi o 1 000 korun měsíčně důchodcům, kteří dosáhli věku 85 let. 

Čtěte více

Nižší důchody by měly růst rychleji, změny podpořila vláda

Vláda v demisi schválila návrh novely zákona o důchodovém pojištění, která počítá se změnou v pevné výměře důchodů, která je pro všechny stejná. Nově by měla odpovídat deseti procentům průměrné mzdy místo nynějších devíti procent. Podle propočtů vlády by měli důchodci dostat od ledna včetně obvyklé valorizace přidáno minimálně 540 korun.

Čtěte více

Portál pro učitele: V učebnicích finanční gramotnosti je téma „důchodu“ na konci a většinou se nestihne probrat

Dle výzkumu společnosti MindBridge Consulting, který byl zaměřen na oblast finanční gramotnosti na školách, za nejméně důležité považují kantoři téma zhodnocení peněz, tedy investice a důchodové spoření, přičemž ani zájem dětí o tuto oblast (pochopitelně) není velký. Zároveň z výzkumu vyplynulo, že pedagogové mají svou finanční situaci sice lépe pod kontrolou než zbytek populace, nicméně kde naši učitelé docela tápou, je správně určit výši státního příspěvku na penzijní produkty III.

Čtěte více

Od února 2018 se zmírňují podmínky nároku na sirotčí důchod

S účinností od 1. 2. 2018 se zmírňují podmínky nároku na sirotčí důchod. Osiřelé nezaopatřené dítě bude mít na něj nárok i v případě, že zemřelá osoba (zpravidla rodič) starší 28 let v období deseti let před úmrtím odpracovala aspoň jeden rok anebo zemřelá osoba starší 38 let v období dvaceti let před úmrtím odpracovala aspoň dva roky.

Čtěte více

OECD: Důchodové reformy zpomalily. Česko obrátilo kormidlo zpět

Podle OECD od roku 2015 tempo důchodových reforem v zemích OECD zpomalilo. Kanada, Česká republika, Finsko, Řecko a Polsko podle nové přehledové publikace OECD Pensions at glance 2017 (“Důchody v kostce”), která se zaměřuje na hloubkovou analýzu flexibilních důchodových politik, přijaly důležité kroky, z nichž některé ruší předchozí reformy.

Čtěte více