KDU-ČSL: Podpořme jen důchodce s podprůměrnými příjmy

Lidovci před čtvrtečním mimořádným jednáním sněmovny navrhují “spravedlivější rozdělení jednorázového příspěvku důchodcům”. Chtějí finančně podpořit ty příjemce starobních a invalidních důchodů, kteří k 30. červnu 2020 pobírali důchod do výše průměrného starobního důchodu, tedy do 14 427 korun. Pokud někdo pobíral vyšší důchod, než byl v červnu uvedený průměr, na příspěvek by neměl nárok.

„Pokud je někdo souběžně poživatelem starobního či invalidního důchodu a současně také vdovského, tak by dostal dvakrát 5000 korun,“ vysvětluje 1. místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková.

Návrhy lidovců nepřesahují částku 14,5 miliardy korun, kterou se vláda rozhodla plošně rozdat důchodcům. „Plošný příspěvek všem příjemcům důchodů ve stejné výši nezohledňuje celou řadu skutečností. Například, že existuje možnost souběhu výkonu práce a pobírání důchodů starobních, invalidních i pozůstalostních. Nebo skutečnost, že část příjemců důchodů má vyšší než průměrný důchod,“ komentuje senátorka Jelínková.

„Dlouhodobě prosazujeme, aby se pomohlo těm starobním důchodcům, kteří jsou v tíživé životní situaci. I oni musí z něčeho žít, hradit své základní životní náklady, tedy jídlo, bydlení, léky,“ vyjmenovává předseda KDU-ČSL Marian Jurečka s tím, že návrh na pětistovku maminkám k důchodu za každé vychované dítě podali lidovci už na konci srpna. „Tyto ženy patří do skupiny, která má výrazně nižší starobní důchod, než je zbytek důchodců v České republice,“ dodává Jurečka.

 

Tisková zpráva

 

Zdroj: KDU-ČSL