Domácí násilí
S řešením domácího násilí mohou pomoci i firmy a zaměstnavatelé
Azylových domů pro oběti domácího násilí bude více
Karanténa, povinnost zdržovat se doma, omezená setkání s rodinou a přáteli. Nouzový stav uzavřel oběti s pachateli násilí ve společných domácnostech a zvýšil riziko násilí v intimních vztazích. Některé organizace poskytující pomoc obětem domácího násilí hlásily během první vlny pandemie zvýšení poptávky po jejich službách až o 40 %.
Petříček: Koronakrize negativně dopadá na naši psychiku. Musíme posílit služby na podporu duševního zdraví
Pavla Golasowská (KDU-ČSL): Proč nesouhlasím s ratifikací Istanbulské úmluvy
Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, to je přesný název tzv. Istanbulské úmluvy. Její zastánci hovoří o tom, že je potřeba ji co nejdříve ratifikovat, neboť tímto podpisem budou oběti domácího násilí lépe chráněny.
Děti jsou neviditelnými obětmi domácího násilí. Ve sněmovně o problému diskutovali politici, zástupci krajů a ministerstev
S násilím se ve své rodině v Česku setkává každé desáté dítě, tedy dvě až tři ve školní třídě. Závažnou formou domácího násilí podle statistiky Ministerstva práce a sociálních věcí trpí okolo 2500 dětí ročně.
BKB: Nejvíce násilníků letos bylo vykázáno v únoru. Roste podíl opakovaných vykázání
Podle Asociace pracovníků intervenčních center ČR policisté v květnu 2020 vykázali celkem 111 násilných osob, stejně jako v březnu. Nejvíce osob bylo letos kvůli domácímu násilí vykázáno v únoru, celkem to bylo 120 (viz tabulka níže).
Více než dvě třetiny občanů neví, čeho se týká tzv. Istanbulská úmluva
Více než dvě třetiny (68 %) českých občanů neví, čeho se tzv. Istanbulská úmluva týká. Naopak správné povědomí o tom, čeho se tzv. Istanbulská úmluva týká, má necelá pětina (17 %) českých občanů.
Počet případů domácího násilí v Praze opět roste. Přibývají i případy mezigeneračního násilí a drogově závislí
Největší počet odhalených případů ze všech regionů České republiky je v hlavním městě Praze. Za devět měsíců letošního roku to bylo 129 případů, které skončily vykázáním násilných osob ze společné domácnosti.