Petříček: Koronakrize negativně dopadá na naši psychiku. Musíme posílit služby na podporu duševního zdraví

Obnovení činnosti psychoterapeutických a psychologických poraden a posílení pomoci při zvládání psychických problémů souvisejících se současnou pandemickou situací dnes na vládě navrhne ministr zahraničních věcí a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček.

Studie u nás i ve světě ukazují výrazné zhoršení duševního zdraví. V České republice ukázaly, že došlo k výraznému nárůstu současných duševních onemocnění z 20 na 30 procent, riziko sebevražd se zvýšilo trojnásobně, deprese se zvýšily rovněž třikrát, úzkostné poruchy se zvýšily dvojnásobně. Zvýšila se také frekvence nárazového pití velkého množství alkoholu.

„Obrací se na mne řada laiků a odborníků, kteří potvrzují můj názor, že psychické dopady současných opatření proti šíření viru COVID-19 mohou napáchat více škody, než se nám na první pohled zdá. Rád bych kromě finanční pomoci podnikatelům, zaměstnancům, živnostníkům a rodičům školních dětí, inicioval plán na okamžité posílení těchto kapacit. Budu chtít obnovit činnost všech ordinací a praxí souvisejících s psychologickou pomocí,“ řekl před jednáním Petříček.

„Duševní zdraví lidí je covidovými opatřeními ohroženo, málo se mluví třeba o pomoci obětem domácího a sexuálního násilí, kteří teď téměř nemohou opustit své domovy. Chci o tom dnes jednat na vládě. Je nutné posílit všechny kanály, které máme – můžeme se bavit o stanech psychologické pomoci postavených na odběrových místech, můžeme v období uzavřených škol třeba využít školní psychology. Na ministerstvu zahraničí bychom rádi pomohli takto i lidem, kteří jsou v karanténě v zahraničí,“ dodal šéf české diplomacie.

„Linky důvěry nestíhají. Pomoci dokážou aktuálně jen zlomku lidí, kteří volají, na ostatní se nedostane. V Itálii mají od dubna bezplatnou nouzovou linku psychologické pomoci, v Německu jsou dokonce nově možné konzultace online. Ty jsou důležité v případech domácího násilí, kdy oběť nemůže například nahlas mluvit, protože žije s agresorem v jedné domácnosti,“ uvedl také Petříček. Zvýšený výskyt domácího a sexuálního násilí zaznamenali odborníci ve všech zemích, které zavedly nouzový stav a omezení svobodného pohybu.

 

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí