ČSÚ: Za posledních deset let bylo dokončeno 350 tisíc bytů

V roce 2015 vzrostla orientační hodnota vydaných stavebních povolení meziročně o 2,0 %. Dlouhodobě je nejvyšší ve Středočeském kraji, kde se staví především nové bytové budovy. Následuje Praha, Jihomoravský a Moravskoslezský kraj, kde se investuje i do nebytových budov.

V průběhu let 2005 až 2015 bylo dokončeno 350 tis. bytů. Nejvíce se stavělo ve Středočeském kraji (20 %), v Praze (18 %) a v Jihomoravském kraji (13 %). V těchto regionech byla dohromady dokončena polovina republikového úhrnu bytů za celé období, upozorňuje Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ: „Ve středních Čechách přitom převládá stavba rodinných domů. Naopak v metropoli převažují byty v bytových domech.“Největší meziroční nárůst počtu dokončených bytů byl vloni zaznamenán v Karlovarském, Zlínském a Středočeském kraji.

Proces suburbanizace, tedy směřování bytové výstavby do zázemí velkých měst, je patrný v obcích s rozsáhlými stavebními aktivitami. Nacházejí se hlavně v okolí Prahy. Jde např. o Rudnou, Odolenu Vodu, Nupaky, Průhonice, Nehvizdy nebo Květnici, ale i menší města jako Milovice, Roztoky či Úvaly. Další suburbanizované obce se nacházejí v zázemí Brna (Bílovice nad Svitavou, Modřice a Moravany), Plzně (Vejprnice), Českých Budějovic (Litvínovice a Srubec) a Pardubic (Sezemice). Naopak města a obce ve strukturálně postižených regionech vykazují za období let 2005 až 2015 nižší úroveň bytové výstavby. „Méně než jeden byt v přepočtu na tisíc obyvatel se v ročním průměru postavil v Děčíně, Mostě, Teplicích, Ústí nad Labem, Frýdku-Místku, Karviné a Havířově. Například v Karviné nebyla dosažena ani hranice polovina dokončeného bytu na tisíc obyvatel,“ doplňuje Radek Matějka, ředitel odboru statistiky průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

 

Zdroj: ČSÚ

 

(foto: pixabay.com)