OECD: Měření dopadu ekonomiky na kvalitu života: utopie nebo jediný způsob, jak přežít?
OECD v rámci programu OECD Better Life Initiative uspořádala ve dnech 23. až 24. února 2017 workshop na téma měření dopadu firem a zaměstnavatelů na kvalitu života (Measuring Business Impacts on People’s Well-being) za účasti zástupců firem, neziskových organizací, akademické sféry a veřejné politiky.
Podle OECD mají zaměstnavatelé a firmy značný vliv na kvalitu života společnosti, kterou definuje (well-being) jako vícerozměrný koncept, který zahrnuje materiální a nemateriální aspekty (viz schéma níže). Tyto dopady mohou být přímé (např. pracovní prostředí ovlivňuje spokojenost a zdraví zaměstnanců, jakož i jejich produktivitu) nebo nepřímé (např. postupy při naplňování a dodržování právních norem nebo náležitá péče mohou ovlivnit hodnoty jako je jejich důvěra a důvěryhodnost). Trvalá snaha o rozvoj spolu s trvalým úsilím o inovace vnitřních i vnějších procesů, produktů a služeb a schopnost přizpůsobit se ekonomickým změnám, podle OECD přináší pozitivní sociální efekty.
How can we measure biz impacts on our #wellbeing? #Biz4WB https://t.co/nfVG2nfagD @HECKnowledge cc @OECD
— HEC Paris (@HECParis) 7. března 2017
Podle statistik se 87 % zaměstnanců na světě cítí nespokojených v důsledku nedostatečného zapojení v práci. Jen ve Spojených státech se 12,6 % pracovníků cítí explicitně nespokojeni a neangažováni. Podle studie Gallupova ústavu z roku 2013 (Gallup study in 2013) to USA stojí ročně od 450 do 550 miliard dolarů v důsledku ztracené produktivity.
„how measuring their impacts on well-being can benefit enterprises“ said L.Kamal-Chaoui @OECDlive #Biz4WB pic.twitter.com/uqufuhzQGA
— OECD-leed (@OECD_leed) 24. února 2017
NOW: Wellbeing as #business concept, follow discussions on measuring biz impacts on well-being @OECDlive or #Biz4WB https://t.co/nvPOW4WTBc pic.twitter.com/8XdsPvepc1
— OECD (@OECD) 23. února 2017
Zdroj: OECD