Německo: Imigrace z mimoevropských zemí se téměř zdvojnásobila

V uplynulých letech výrazně vzrostla imigrace do Německa ze zemí mimo Evropu. Jak uvádí Federální institut pro výzkum populace (Bundesinstitut für Bevölkerungsforschung) ve Wiesbadenu, v letech 2005 až 2015 se do Německa přistěhovalo přibližně 3,8 milionu lidí z jiných kontinentů, jako je Asie, Afrika, Amerika a Oceánie, to je téměř dvakrát více než o čtvrt století dříve: V období mezi lety 1980 a 1990 přišly do Německa jen 2 miliony lidí z mimoevropských zemí.

V posledních deseti letech tvoří největší skupinu imigrantů ze zemí mimo Evropu občané Sýrie (440 tisíc), po kterých následují Spojené státy (324 tisíc), Čína (212 tisíc), Indie (161 tisíc) a Brazílie (94 tisíc), což jsou země, které dříve nebyly s migrací do Německa spojovány. Přichází také více imigrantů prchajících nebo vyhnaných ze zemí Blízkého a Středního východu než v minulosti. Německo jako globální centrum byznysu a vědy je také atraktivní pro migranty z řady dalších jiných zemí.

Stejně jako jsou různé země původu, jsou odlišní také přistěhovalci, kteří z nich přicházejí. “Zatímco dříve většinu přistěhovalců tvořili migrující pracovníci a pozdní emigranti,  v současnosti je migrační proces mnohem složitějším,” vysvětluje výzkumník migrace Dr. Andreas Ette (BiB). “Dovednosti a kvalifikace imigrantů jsou velmi heterogenní, stejně jako jejich motivy k migraci a jejich právní status.”

 

 

Zdroj: BiB – Bundesinstitut für Bevölkerungsforschung