V Česku propukla plošná chřipková epidemie

Nejnovější údaje Státního zdravotního ústavu potvrzují, že probíhá plošná chřipková epidemie na celém území ČR. V tomto týdnu celková nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky dosáhla úrovně 1715 nemocných na sto tisíc obyvatel, což při porovnání s minulým týdnem představuje vzestup o téměř pětinu (18,5 %). 

Vzestup je evidován ve všech věkových skupinách, nejvyšší u předškolních dětí, a ve všech krajích ČR. Nejvyšší nemocnost je hlášena z krajů Plzeňského, Libereckého, Jihomoravského a Moravskoslezského.

„Doporučujeme občanům pokud možno vyhýbat se větším uskupením lidí a zejména ve zvýšené míře dodržovat základní hygienická pravidla, jako kýchat do kapesníku či si po cestě hromadnou dopravou vždy umýt ruce. Pro posílení imunity je vhodné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitamínů. Pokud již nemocní jste, chovejte se zodpovědně, infekci nepodceňujte a nešiřte dál – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu dále šířit,“ upozorňuje Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Národní referenční laboratoř pro chřipku a oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi vývoj nemocnosti i nadále monitorují.

Převažuje stále virus typu chřipky A (A/H1N1), ale v řadě zemí, s různou intenzitou, zároveň cirkuluje i virus A/H3N2 (v Turecku, na Ukrajině, či v Uzbekistánu).

 

 

Veškerá aktuální data naleznete na webu Státního zdravotního ústavu

 

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR