Spolu, ale přitom vedle sebe. Rodiny se učí trávit společný čas

Statisticky mají současní lidé nejvíce volna v novodobé historii a i díky moderním technologiím mohou rodiče svým dětem věnovat více času než kdy dříve. Odborníci však upozorňují, že přestože rodiče s dětmi tráví mnohem více času, tento čas mnohdy není dostatečně kvalitní, nerozvíjí vzájemnou komunikaci ani samotné děti. Přibývá tak například případů dětí s řečovými vadami. Podle psychologů přitom stačí jen čas od času odložit tablet nebo mobil a naplno se věnovat společné hře.

Moderní technologie na jednu stranu čas šetří, ale na druhou stranu i berou. „Sociální sítě, chatovací a jiné aplikace snadno lapí naši pozornost a udrží ji na dlouhou dobu. To se bohužel stále častěji projevuje ve schopnosti rodičů hrát si s dětmi. Klasické hraní totiž vyžaduje trpělivost a čas, je potřeba se na něj soustředit a nenechávat se vyrušit. A s tím má dnes řada rodičů problémy,“ přibližuje Kristýna Křížová ze společnosti Agátin svět, která se specializuje na kreativní hračky.

Pronikání technologií do rodinného života pak se znepokojením sledují i psychologové. „Trávíme mnohem více času vedle sebe, ale ne spolu. Děti napodobují své rodiče a nemají problém na tabletu strávit čtyři hodiny a zabavit se,“ říká Jana Víchová, psycholožka na Klinice dětské hematologie a onkologie Motolské nemocnice. „Virtuální svět je pro děti často až příliš bohatý, dává jim možnost přeskakovat, nemusí vydržet dlouho u jedné činnosti. Ne náhodou nám roste počet dětí s poruchami pozornosti,“ doplňuje. Nicméně tablety a mobily jako prostředek k hraní nezavrhuje, pouze volá po vyváženosti.

Společné hraní v rodině přitom podle Víchové plní spoustu důležitých funkcí. Dítě se tak například naučí, že občas prohrát je normální a není v pořádku po prohrané hře ve vzteku smést hrací plán ze stolu. Klíčová je také vzájemná komunikace, která je v době, kdy každý člen rodiny tráví čas na svém vlastním přístroji, mnohdy problematická. Děti pak mají trable s výslovností, slovní zásobou a obecně se nedokážou dobře vyjadřovat, což dokládají i rostoucí počty návštěv logopedických nebo pedagogických poraden.

Že pravidelné hraní společenských her rodiny sbližuje, zaznívá i od samotných rodičů. „Moderní společenské hry nám dávají možnost spolupracovat, takže i zarytí rodinní rivalové najednou mají společný cíl a vidí, že bez spolupráce to nepůjde. Jako bonus je to společný aktivní rodinný čas – takže jsme nejen spolu, ale máme nějakou společnou aktivní zábavu, na které se všichni podílíme,“ říká Radka Mužíková, zakladatelka facebookové skupiny Deskovky pro tři bratry, která má v současnosti více než 4,5 tisíce členů a slouží rodičům jako inspirace k domácímu hraní.

Napříč rodiči i odborníky však panuje shoda, že z hraní hlavně netřeba dělat velkou vědu. Důležité je se oprostit od běžných starostí a skutečně vnímat, co s dítětem podnikáme. „Důležité je opravdu vypnout, naladit se na dětský svět a ani v myšlenkách neodbíhat. Tak si čas s dětmi nejen užijeme, ale navíc se budeme cítit zrelaxovaní a šťastní z intenzivně prožitého společného času,“ uzavírá Kristýna Křížová.

 

O Agátině světě:

Agátin svět je online obchod s hračkami pro rodiče, které neuspokojuje nabídka běžných hračkářství. Zaměřuje se na hračky, které podporují rozvoj dovedností, fantazie a kreativity u dětí, posilují rodinné vztahy a jsou vyrobené z kvalitních a zdravotně nezávadných materiálů. Agátin svět má kromě e-shopu 7 prodejen v Praze, Brně, Liberci a Českých Budějovicích. Každoročně také pořádá soutěž Dobrá hračka a organizuje Kreativní festival – oblíbenou událost pro děti a rodiče.