Josef Středula: Neúčast zástupce vlády na oslavách 100. výročí Mezinárodní organizace práce je ostudou české zahraniční politiky

V těchto dnech si řada předních evropských i světových státníků v Ženevě připomíná 100. výročí založení Mezinárodní organizace práce (MOP). Oslavit významné historické výročí organizace a přínos mezinárodního sociálního dialogu přijeli do Ženevy například Angela Merkelová, Emmanuel Macron, Dmitrij Medveděv, Stefan Löfven, belgický král Phillipe a desítky dalších státníků. Skutečnost, že na oslavách chyběl zástupce české vlády kritizuje předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula, který byl nedávno zvolen také viceprezidentem Evropské odborové konfederace (ETUC).

„Je to chyba celé naší vlády, její členy jsem o mezinárodním významu akce osobně informoval. Je to o to smutnější, že Československo bylo nejen zakládající zemí, ale také jedním z devíti států, které se v roce 1919 podílely na vzniku Ústavy této organizace. Tehdy jsme hráli první diplomatickou ligu. Pokládám proto za ostudu zahraniční politiky naší vlády, že takto důležitá akce byla zcela ignorována. Je to mimo jiné důkaz, že práva zaměstnanců stále nepatří mezi priority našich politiků. Ve vyspělých státech je tomu zjevně jinak,“ zdůraznil Středula.

MOP vznikla v roce 1919 v důsledku destruktivní války. Byla založena na poznání, že nepřijatelné pracovní podmínky jsou trvalou příčinou destabilizace a trvalý mír je uskutečnitelný, je-li založen na sociální spravedlnosti.

Dnes je MOP jedinou tripartitní agenturou OSN, která sdružuje vlády, zaměstnavatele a zaměstnance 187 států světa. Přijímá úmluvy, které garantují minimální standardy důstojné práce, a jsou pro země, které je ratifikují, závazné.

 

Zdroj: Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.