Kojení je prevencí řady nemocí. Ministerstvo chce proto zlepšit jeho podporu

Je prokázáno, že kojení obecně zlepšuje zdraví dětí, jejich imunitu a chrání je proti řadě chronických chorob, jako jsou například ulcerózní kolitida, Crohnova nemoc, astma, diabetes I. a II. typu či alergie. Působí rovněž proti nadváze či obezitě, které následně mohou být příčinou vzniku dalších chorob. Pozitivní zdravotní dopady byly prokázány rovněž u kojících matek, u kterých byla zaznamenána nižší incidence rakoviny prsu, rakoviny vaječníků či osteoporózy.

Podle průzkumu z přelomu srpna a září 98 % žen považuje za důležité kojení. Jako optimální délku kojení hodnotí 70 % žen půl roku až rok. Mladší ženy častěji vnímají jako optimální dobu kojení delší než jeden rok. Pouhé jedno procento žen zastává názor, že umělá kojenecká výživa může být lepší alternativou kojenecké stravy. Za slabou nebo zcela chybějící považuje podporu kojení ze strany zdravotníků v porodnicích 17 % žen, které rodily v porodnicích. Téměř dvě třetiny žen navíc prohlašují, že by rády využily služeb laktační poradkyně. Do reprezentativního průzkumu agentury STEM se zapojila více než tisícovka žen.

Ministerstvo zdravotnictví se zavázalo chránit, propagovat a podporovat kojení, které má zásadní vliv na budoucí zdraví jedince. Ustanovilo proto Národní komisi pro kojení, která má zlepšit podporu a péči o kojící matky v porodnicích, včetně poradenství o kojení a výživě i po propuštění z porodnice. Základem podpory je podle ministerstva vytvoření příznivého prostředí pro kojení.

„Podpora kojení je naprosto zásadním tématem pro veřejné zdraví. Naším společným cílem je zajištění kvalitní péče o kojící ženu v porodnici i v návazné péči po propuštění, aby se všem kojícím ženám dostalo podpory a kvalitního poradenství ve všech segmentech zdravotní péče, které přicházejí do styku s kojící ženou,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Národní komise pro kojení zajistí implementaci strategie kojení podle zásad WHO Baby Friendly Hospital Initiative, které představují 10 kroků k úspěšnému kojení. Tento metodický postup bude aplikován ve všech porodnicích. Prostřednictvím nově vznikajícího Národního zdravotnického informačního portálu budou prezentovány také relevantní informace o výživě. V neposlední řadě dojde na základě spolupráce s odbornou společností praktických lékařů pro děti a dorost, Laktační ligou a dalšími partnery ke zlepšení návaznosti péče po propuštění matky z nemocnice.

„Na základě šetření jsme zjistili, že názory a postoje žen do velké míry korespondují s politikou Ministerstva zdravotnictví zaměřenou na podporu kojení. Lze však vidět rezervy v angažovanosti zdravotníků v podpoře kojení v porodnicích. Zjištěné výsledky jsou tak cenným vodítkem pro práci Národní komise pro kojení,“ uvedla náměstkyně Alena Šteflová.

 

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.