Lidé zjistí, jak staré mají cévy. Měření odhalí riziko mozkové mrtvice nebo srdečního infarktu
Jak staré mám cévy? Fungují mi dobře? Nehrozí mi infarkt nebo mrtvice? Nejenom na tyto otázky odpoví lékárníci všem, kteří navštíví tzv. Poradny cévního věku. Zájemci je od října najdou ve vybraných lékárnách po celé České republice.
Onemocnění srdce a cév jsou v čele s ischemickou chorobou srdeční a vysokým krevním tlakem zodpovědné za téměř polovinu všech úmrtí v České republice. Představují i významný ekonomický problém – léčba pacientů s nemocemi srdce a cév stojí v tuzemsku systém veřejného zdravotního pojištění kolem 20 miliard korun ročně. Přitom z velké části lze těmto chorobám předcházet zdravým životním stylem. Když už lékař nemoc objeví a nastaví léčbu, je důležité, aby ji pacient dodržoval. „Vysoký krevní tlak nebo cholesterol nebolí, pacienti tak mají často pocit, že jim nic není. K lékaři buď vůbec nejdou nebo braní léků nepovažují za důležité. V mé ordinaci se s nedodržováním doporučené léčby setkávám u 20–30 % diabetiků, hypertoniků a pacientů s vysokým cholesterolem. Bohužel si neuvědomují, že si tím mohou takzvaně zadělávat na srdeční infarkt či mozkovou mrtvici,“ vysvětluje praktický lékař MUDr. Igor Karen ze Společnosti všeobecného lékařství.
Lékárníci proto lidem od října nabízí možnost nechat si pomocí speciálního přístroje změřit stáří svých cév. „Stárnutí cév je spojeno s ukládáním tuku v jejich stěnách. Tím dochází k jejich tuhnutí a ztrátě pružnosti. Tento proces urychluje nezdravá strava, nedostatek pohybu, kouření či pití alkoholu. Čím tužší člověk cévy má, tím vyšší je u něj riziko srdečněcévního onemocnění,“ vysvětluje Mgr. Leona Štěpková z Alphega lékárny Medea v Hostomicích nad Bílinou.
Měření cévního věku nebolí a probíhá podobně jako kontrola krevního tlaku. „Samotné vyšetření včetně rozhovoru s lékárníkem zabere přibližně 15 minut. Každý zájemce o měření dostane zprávu s výsledky. Pokud nejsou dobré, lékárník doporučí konkrétní úpravu životního stylu, případně návštěvu lékaře,“ doplňuje Štěpková.
Při podobné akci v roce 2016 lékárníci cévní věk změřili 17 511 lidem a zjistili, že 75 % z nich stárnou cévy rychleji než oni sami. Největší zájem o měření projevili lidé nad 50 let, více se o své zdraví zajímaly ženy – přišlo jich 2x více než mužů. „Ženy se o své zdraví všeobecně starají více. Pokud už se k nám v minulosti přišel změřit muž, tak obvykle dorazil právě v doprovodu partnerky,“ potvrzuje PharmDr. Zora Zoubková ze znojemské Alphega lékárny U svaté Anny.
Změřit cévní věk by si měli nechat především lidé, kteří mají zvýšený krevní tlak, zvýšený cholesterol, trpí cukrovkou, mají nadváhu a/nebo kouří. Dále pak ženy po přechodu a také lidé, jejichž rodiče prodělali infarkt nebo mozkovou mrtvici.
Seznam lékáren a termíny měření najdou zájemci na stránkách www.cevnivek.cz. Měření bude po celé ČR probíhat ve vybraných Alphega lékárnách až do konce letošního roku.
O Alphega lékárnách
Alphega lékárny jsou největší sítí nezávislých lékáren v Evropě s více než 6 300 členskými lékárnami v 9 zemích (Velká Británie, Francie, Itálie, Španělsko, Turecko, Německo, Rumunsko, Nizozemí a Česká republika). V České republice síť Alphega lékáren v současnosti čítá takřka 280 lékáren a podporuje je společnost Alliance Healthcare. Alphega lékárny zajišťují dostupnost lékárenské péče v malých i velkých městech po celé České republice. Nabízejí profesionální služby kvalifikovaných lékárníků a farmaceutických laborantů. Organizují řadu preventivních měření pro širokou veřejnost a podporují individuální přístup k zákazníkům.