MPSV: Česko má v mezinárodním srovnání stále jednu z nejnižších úrovní minimální mzdy

Česká republika v mezinárodním měřítku stále drží v úrovni minimální mzdy na nejnižších příčkách. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) proto vyzvala sociální partnery, aby se do konce října domluvili na růstu minimální mzdy pro příští rok. Nízké mzdy podle Maláčové oslabují schopnost lidí žít na slušné úrovni a vedou ke zvyšování výdajů státu na sociální dávky. Minimální mzdu, která je “ostudně nízká”, je proto podle ní potřeba zvýšit. „Minimální mzda má totiž ochránit zaměstnance před chudobou a motivovat lidi pracovat. Jen tak poroste jejich kupní síla a zvýší se životní úroveň, která je nyní v mnoha případech na hranici slušné existence, a to nemůžu dále tolerovat,“ komentovala Maláčová svůj postoj. Ministryně navrhuje pro příští rok růst minimální mzdy zhruba o deset procent, tedy na 14 700 Kč.

V první řadě by bylo dobré pokusit se najít dohodu se sociálními partnery vlády. Maláčová je proto vyzvala, aby se společně dohodli na výši minimální mzdy od roku 2020, a to nejlépe do konce měsíce října. Pokud by nedošlo ke shodě na úrovni Tripartity, byla by vláda nucena rozhodnout sama bez podpory sociálních partnerů. Zároveň ministryně práce a sociálních věcí upozornila, že v zájmu všech zúčastněných je, aby se o navýšení minimální mzdy rozhodlo co nejdříve.

Ministerstvo práce a sociálních věcí v tiskové zprávě uvedlo, že minimální mzda se pravidelně zvyšuje i v okolních státech, se kterými má Česká republika mnoho společného. Polská vláda například v září schválila nárůst minimální mzdy pro příští rok o 350 zlotých na 2 600 zlotých (15 500 Kč) a do roku 2023 ji polská vláda chce navýšit na 4 000 zlotých (24 tisíc Kč). I slovenská vláda nedávno stvrdila další rekordní růst minimální mzdy pro příští rok na 580 eur (cca 15 tisíc Kč) z letošních 520 eur (13 390 Kč), což je nárůst o 11,5 procenta.

 

Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.