Ministerstvo vnitra poskytne dalších 52 milionů na ochranu škol a úřadů

Ministerstvo vnitra pokračuje ve zvyšování bezpečnosti měkkých cílů, tedy míst s výskytem většího množství osob. V úterý 16. října 2019 proto vyhlásilo druhý ročník dotačního programu na zvýšení ochrany škol a veřejných prostranství úřadů. Jde o podporu neinvestičních projektů pro kraje a hlavní město Prahu. Jako vloni jsou dotace určeny např. na financování bezpečnostního pracovníka a strážného, vyhodnocení ohroženosti měkkého cíle, tvorbu bezpečnostních plánů, pořádání cvičení a školení nebo nákup mobilních zábran proti nájezdu vozidla. Resort na podporu projektů letos vyčlení 52 milionů korun, kromě obvyklých 40 milionů dalších 12 milionů, které kraje nevyčerpaly v prvním ročníku dotačního programu. Žádost o dotaci předkládá kraj, který ji poté může přerozdělit obcím. Žádosti mohou kraje podávat do 20. prosince 2019.

„První ročník ukázal, že kraje mají o pomoc při posilování bezpečnosti škol a úřadů zájem a podporu získaly až na jeden všechny kraje. Proto je budeme ve zvyšování bezpečnosti motivovat i nadále,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že radost má především z každého projektu, který ještě více zkvalitní schopnost škol čelit závažným násilným a teroristickým hrozbám.

Program, který spravuje Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, je rozdělený na dvě části: 1) ochranu zabezpečení škol a školních zařízení a 2) ochranu veřejných prostranství a objektů (akcí) veřejné správy.

V rámci prvního ročníku dotačního programu ministerstvo vnitra podpořilo např. projekt Jihočeského kraje „Ozbrojený útočník ve škole“, bezpečnostní audit 44 škol zřízených hl. m. Praha nebo vyhodnocení bezpečnosti škol v Královéhradeckém kraji. Celkem tak v prvním ročníku rozdělilo centrum přes 27 mil. Kč.

Dotační titul je v souladu s vládní koncepcí na zvyšování bezpečnosti měkkých cílů. Kromě ministerstva vnitra vyhlásilo podobné dotační tituly také ministerstvo kultury, dotace plánují vyhlásit také ministerstva dopravy či zdravotnictví.

Informace o předchozím ročníku najdete zde.

 

Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.