V Británii loni zemřelo nejvíce bezdomovců od počátku sledování

V roce 2018 v Anglii a Walesu podle odhadů zemřelo 726 bezdomovců, což je nejvyšší meziroční nárůst (o 22 %) od začátku sledování. Téměř devět z deseti zemřelých byli muži (641, 88 % z celkového počtu). Průměrný věk úmrtí mužů bez domova byl 45 let, u žen 43 let. Průměrný věk úmrtí v celkové populaci Anglie a Walesu byl přitom 76 let u mužů a 81 let u žen.

Dvě z pěti úmrtí lidí bez domova souvisely s předávkováním drogami (“drug poisoning”), konkrétně se jednalo o 294 úmrtí. Počet úmrtí z této příčiny od roku 2017 vzrostl o více než polovinu (55 %).

Nejvyšší počet úmrtí v roce 2018 byl v Londýně (148, 20 % z celkového počtu úmrtí bezdomovců) a regionu Severozápad (103, 14 % z celkového počtu úmrtí). Ukazují to údaje britského statistického úřadu (viz metodika měření).

Počet lidí, kteří hledají pomoc kvůli bezdomovectví, je ve Velké Británii od roku 2013 relativně stabilní. Nejčastěji se jedná o bezdětné jednočlenné domácnosti, osoby ve věku od 25 do 49 let a muže.

Zatímco u osob ve věku do 24 až 25 let se počet lidí bez domova v posledních letech snížil, ve věku nad 60 let naopak vzrostl.

Odhady počtu lidí bez domova založené na sčítání lidí na ulicích a v terénu ukazují, že v Anglii, Walesu a Severním Irsku jejich počet roste. Podle odhadů založených na datech aplikací pro lidi bez domova jejich počet ve Skotsku klesá.

Důvody ztráty předchozího domova jsou ve všech částech ostrovního království v zásadě shodné a týkají se převážně mezilidských vztahů a neshod v rodině.

Kapacita dočasných pobytových služeb rostla v Anglii, ve Walesu a relativně stabilní ve Skotsku a Severním Irsku za posledních pět let.

Ve Skotsku a Severním Irsko téměř všichni žadatelé o pomoc získají sociální bydlení, v Anglie a Walesu jak pomoc prostřednictvím obecního sociálního bydlení, tak prostřednictvím bytů pronajímaných vlastníky domů.

 

Zdroj: Office for National Statistics (ONS)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.