Soud dal výpověď ženám z důvodu dosažení důchodového věku. Nejvyšší soud se jich zastal

Nejvyšší soud definitivně uzavřel případ diskriminace ženy z důvodu věku. Žena byla zaměstnankyní soudu, u kterého dostala spolu s dalšími kolegyněmi výpověď. Nadřízený jim jako jediný důvod sdělil, že dosáhly důchodového věku. Jedna z žen se s takovým jednáním odmítla smířit a svůj případ vyhrála u několika soudů. Na její stranu se postavila i ombudsmanka.

Daný soud dal výpověď několika svým zaměstnankyním. Roční odměny pak nevyplatil těm z nich, které odmítly přistoupit na dohodu o ukončení pracovního poměru. Nadřízený jim pak dle jejich slov vyhrožoval, že je bude přesouvat z místa na místo, dokud samy neodejdou. Nakonec dostaly ženy výpověď pro nadbytečnost, aby zaměstnavatel vzápětí vypsal výběrové řízení na jejich místo.

Ženy se obrátily na ombudsmanku Annu Šabatovou, která ve své zprávě o zjištění diskriminace konstatovala, že se soud dopustil přímé diskriminace z důvodu věku. Ženám také poskytla metodickou pomoc pro antidiskriminační žalobu.

Jedna z žen pak se svou žalobou uspěla u okresního soudu, který označil výpověď pro nadbytečnost za neplatnou. Rozsudek potvrdil také odvolací soud a nyní případ definitivně uzavřel Nejvyšší soud, ke kterému její zaměstnavatel podal dovolání.

Antidiskriminační žaloba dalších dvou žen byla dočasně přerušena, protože se čekalo na výsledek tohoto soudu.

 

Zdroj: Veřejný ochránce práv