Hamáček poslal Řekům druhou žádost o poskytnutí seznamu dětí

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ve středu zaslal dopis řeckému ministrovi ochrany občanů, ve kterém zopakoval svoji žádost z loňského listopadu o poskytnutí seznamu konkrétních 40 dětí bez doprovodu pro možné přijetí do České republiky.  Svou žádost adresoval řeckým úřadům již před rokem, a dosud na ni nedostal odpověď.

„Česká republika by se určitě dokázala postarat o 40 syrských sirotků, pokud by se skutečně o takové sirotky jednalo. Podle oficiálních řeckých statistik se v řeckých táborech nachází primárně nezletilí z Afghánistánu a Pákistánu, přičemž drtivá většina je starší 14 let,“ říká Jan Hamáček. „Navíc se nejedná o sirotky, ale nezletilé bez doprovodu, kteří mají rodiče nebo příbuzné.“ Česká republika musí rovněž ze zákona brát ohled na nejlepší zájem dítěte, ke kterému je zapotřebí souhlasné stanovisko řeckého orgánu sociálně-právní ochrany dětí. Převoz dítěte do jiné země musí být v jeho nejlepším zájmu. ‚‚Pokud nám ale Řecko poskytne konkrétní seznam sirotků, jsme připraveni seznam posoudit a podrobit bezpečnostní prověrce,“ řekl Jan Hamáček.

“Nejsem monstrum, které odmítá pomoc. Poslal jsem do Řecka dopis s žádostí o seznam dětí, které by mohla ČR přijmout. Podle statistik však v Řecku nejsou opuštění syrští sirotci, ale hlavně Afghánci a Pákistanci starší 14 let, možné bezpečnostní riziko”, uvedl na Twitteru Hamáček.

 

Zdroj: Ministerstvo vnitra

 

Ilustrační foto: Pixabay.com