K výročí Tříkrálové sbírky poblahopřejí sudičky, prasátka i tři mušketýři

Celostátní Tříkrálová sbírka v lednu oslaví 20 let. K prvním gratulantům se řadí významné literární postavy: tři pohádkové sudičky, tři malá prasátka a také nerozluční královští mušketýři z Dumasova románu. K výročí byl spuštěn také nový tříkrálový web, vyladěný podle grafické podoby sbírky s kreslenými postavičkami dětských koledníků.

Po loňské změně grafické podoby sbírky, kdy siluety tří králů ve stylu origami nahradily kreslené postavy dětských koledníků, letos organizátoři ve stejném designu spustili nové webové stránky. „Naši koledníci už nyní pocházejí z generace, která vyrůstá s mobily a tablety v rukou. Snažíme se s nimi proto komunikovat na nových platformách. Kromě webu moderního střihu spouštíme také profil na Instagramu,“ říká hlavní koordinátorka sbírky Gabriela Víšová.

A přichystáno je ještě jedno překvapení. „Z lidových tradic, pohádek a příběhů jsme si vypůjčili známé trojice, které naše krále pozdraví a popřejí jim všechno nejlepší k narozeninám. Sledovat je můžete od prosince na našich sociálních sítích,“ vyzývá Gabriela Víšová koledníky i všechny příznivce sbírky. A blahopřát je rozhodně k čemu, vždyť za dvacet let pomohla sbírka zlepšit tisíce charitních služeb a jejich prostřednictvím i desítky tisíc životů charitních klientů.

„Pokud nám dárci zachovají přízeň a dosáhneme podobného výtěžku jako v minulém ročníku, budeme moci říct, že jsme během dvaceti let vybrali pro lidi v nouzi téměř jeden a půl miliardy korun. Ta obrovská solidarita a ochota pomáhat nás rok co rok nepřestává udivovat a jsme za ni neustále vděčni,“ říká Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika.

Tříkrálový koncert 2020

Součástí akce je tradičně Tříkrálový koncert, který bude vysílat v přímém přenosu ČT1 v neděli 5. ledna od 18 hodin. Moderují Martina Kociánová a Jan Čenský, účinkují Lake Malawi, Marta Jandová, Sebastian a další. V průběhu koncertu zazní reportáže z míst, kde například vykoledované peníze pomohou – lidem v těžké sociální situaci v Kralupech nad Vltavou a rodinám v České Lípě, kde místní Charita spoří na sociální automobil, který poslouží pro svoz sociálně handicapovaných dětí.

Miliony pro potřebné

První celostátní ročník sbírky se uskutečnil v roce 2001, v roce 2020 se bude konat už podvacáté. Výtěžek Tříkrálové sbírky každoročně stoupá. Za dvacet let pomohla zlepšit tisíce charitních služeb a jejich prostřednictvím i desítky tisíc životů lidí, kteří tyto služby potřebují a využívají.

Více o sbírce na www.trikralovasbirka.cz