Tříkrálová sbírka pomáhá už 20 let. Na 70 tisíc koledníků bude vybírat na dobročinné účely do 14. ledna

Od 1. do 14. ledna opět zaplaví republiku koledníci Tříkrálové sbírky se zapečetěnými charitními kasičkami v rukou. Když před dvaceti lety vyšli do ulic první dobrovolníci v pláštích a s korunami na hlavách, nikdo netušil, že za dvě dekády se jejich počet rozroste na 70 tisíc a stará lidová tradice se promění v největší charitativní sbírku v Česku. Toto prvenství a dvacáté narozeniny oslavuje sbírka několika novinkami.

Podle organizátorů sbírky bude během tohoto jubilejního dvacátého ročníku koledovat na 24 tisíc skupinek. Většinu tvoří malí koledníčci a jejich dospělý doprovod. Někteří králové přitom sami začínali koledovat v dětských pláštích a dnes už do nich oblékají své vlastní potomky. V průběhu těch dvaceti let zažívali mrazivé počasí, nezájem i odmítání a mnohokrát museli překonat sami sebe. Přesto se na koledu vydali další rok znovu – nad osobním nepohodlím totiž vítězí princip solidarity. A právě ta je hlavním posláním sbírky, která přináší mnoho osobních setkání koledníků a dárců, často mezi generacemi. I během krátké chvíle zažijí pocit vzájemnosti a radosti. Nezáleží na výši příspěvků. Každá koruna vhozená do charitní kasičky putuje na pomoc lidem, kteří si sami pomoci nedokážou.

Sbírka v novém

Svých dobrovolníků si sbírka váží. A chce jim to dávat najevo. Loni proto změnila grafickou podobu s cílem ukázat lidovou tradici, která je živá i dnes. Tři krále dříve sbírka vyobrazovala jako mudrce bez tváře, od roku 2019 jsou králi děti-koledníci a v tomto trendu pokračujeme. Ve stejném designu letos spouštíme i nové webové stránky. „Naši koledníci už nyní pocházejí z generace, která vyrůstá s mobily a tablety v rukou. Snažíme se s nimi proto komunikovat na nových platformách. Kromě webu moderního střihu spouštíme také profil na Instagramu. A přichystali jsme ještě jedno překvapení. Z lidových tradic, pohádek a příběhů jsme si vypůjčili známé trojice, které naše krále pozdraví a popřejí jim všechno nejlepší k narozeninám. Sledovat je můžete od prosince na našich sociálních sítích,“ vyzývá hlavní koordinátorka sbírky Gabriela Víšová koledníky i všechny příznivce sbírky.

Miliony pro potřebné

Jsou to ale dárci, kteří v průběhu dvaceti let celostátního konání sbírky přispěli na pomoc potřebným celkovou částkou dosahující těžko uvěřitelnou 1 361 556 918 korun. V prvním ročníku se v celé republice vybralo 31 925 317 korun, v roce 2019 to už bylo 122 301 612 korun. „Pokud nám dárci zachovají přízeň a dosáhneme podobného výtěžku jako v minulém ročníku, budeme moci říct, že jsme během dvaceti let vybrali pro lidi v nouzi téměř jeden a půl miliardy korun. Ta obrovská solidarita a ochota pomáhat nás rok co rok nepřestává udivovat a jsme za ni neustále vděční,“ říká Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika.

Za dvacet let pomohla sbírka zlepšit tisíce charitních služeb a jejich prostřednictvím i desítky tisíc životů charitních klientů. Takzvané záměry – tedy plán, kde vybrané peníze pomohou – se schvalují každoročně předem. Pravidelně díky tříkrálovým přispěvatelům Charita obměňuje například vozy pro pečovatelky a ošetřovatelky, které za klienty najedou ročně v terénu statisíce kilometrů. Také letos se mezi záměry objevil nákup „sociálního automobilu“ pro svoz zdravotně handicapovaných dětí pro Farní charitu Česká Lípa. Dále dárci podpoří například na provoz Občanské poradny Rumburk, která zajišťuje bezplatnou právní, sociální a finanční poradnu a osobní asistenci. Charita Bohumín využije výnos sbírky na úpravu zahrady Charitního domu sv. Kláry.

Dalšími záměry jsou například: Přímá pomoc lidem v hmotné nebo duchovní nouzi a provoz automobilů Charitní pečovatelské služby (Ústí nad Orlicí), podpora Mobilního hospice sv. Martina a charitní záchranné sítě pro lidi v nouzi (Blansko), přestavba několika vícelůžkových hospicových pokojů na jednolůžkové (Rajhrad), přímá pomoc lidem a rodinám v nouzi a pořízení kompenzačních pomůcek pro Domácí zdravotní a hospicovou péči (Přerov).

Tříkrálový koncert 2020 a další akce

Součástí akce je tradičně Tříkrálový koncert, který bude vysílán v přímém přenosu na programu ČT1 v neděli 5. ledna od 18 hodin. Moderují Martina Kociánová a Jan Čenský, účinkují Lake Malawi, Marta Jandová, Sebastian a další. V průběhu koncertu zazní reportáže o tom, kde vykoledované peníze pomohou – v Kralupech nad Vltavou a právě v České Lípě.

Průvod v čele s třemi králi na velbloudech vychází v neděli 5. ledna v 15 hodin z Malostranského náměstí v Praze a putuje přes Karlův most a Mariánské náměstí až na Staroměstské náměstí, kde se od 15:30 koná koncert Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby. Tříkrálový průvod se živými zvířaty bude také ve Frýdku-Místku, 5. ledna v 10:15 vychází od farního kostela sv. Jana a Pavla. Provedení Rybovy Mše vánoční chystají také v Plzni na sobotu 4. ledna v 16:30 hodin v kostele Panny Marie Růžencové. V pondělí 6. ledna v 15 hodin se koledníci v čele s Třemi králi na koních vydají průvodem od katedrály sv. Mikuláše kolem náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích.

Historie sbírky

První ročník sbírky se uskutečnil v roce 2000 v olomoucké arcidiecézi. V celostátním měřítku se koleduje od roku 2001, v roce 2020 to bude podvacáté. Výtěžek Tříkrálové sbírky každoročně stoupá.

Přes patnáct let koleduje v Kuřimi dnes už vysokoškolačka Lucie. Vzpomíná na těžké začátky: „Když sbírka začínala a nebyla ještě tak známá, lidé otvírali málokdy. Staří lidé v rodinných domcích se báli. Jiní byli ale tak nadšení, že se se mnou fotili.“ Pro koledování nadchla i své dvě mladší sestry. Od roku 2009 tak obchází Bezručovu čtvrť v Kuřimi tři sestry jako tři králové. „Líbí se nám, že po těch letech nás už lidi znají. Zvlášť ti starší se na nás těší a věří nám. Už vědí, že nejsme podvodníci. Některé babičky nás dokonce berou jako motivaci, proč přežít do dalšího roku. Alespoň to tak s nadsázkou říkají,“ dodává Lucie. A proč koledování nikdy nevzdala? „Těší mě radost, kterou u lidí vidíme. Cestu vybraných peněz sledujeme spíš zpovzdálí, ale přímo se setkáváme s radostí lidí z toho, že můžou pomoci. Že se usmívají, zazpívají si s námi, to je moc krásné.“

Sbírka je otevřená celoročně – přispívat lze na účet na účet 66008822/0800 u České spořitelny, variabilní symbol: 777, bankovním převodem i kartou on-line.

Jednorázově i trvale lze sbírku podpořit zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru:

DMS KOLEDA 30, DMS KOLEDA 60 či DMS KOLEDA 90
DMS TRV KOLEDA 30, DMS TRV KOLEDA 60 či DMS TRV KOLEDA 90

Tříkrálová sbírka nejúspěšnější sbírkou v České republice. Počátkem ledna děti převlečené za biblické tři krále lidem v ulicích oznamují, že se jim v Betlémě narodil Spasitel. Zpívají, přejí šťastný nový rok a předávají drobné dárky – kalendáře a balené cukry a píší na dveře požehnání. Při tom sbírají peníze do úředně zapečetěných pokladniček. Z těchto peněz jsou každoročně podpořeny stovky záměrů – drobných projektů pro lidi v nouzi. Od roku 2001 výnos sbírky každoročně stoupá. V lednu 2019 překročil 120 milionů Kč.

Více o sbírce na www.trikralovasbirka.cz

 

Foto: Jakub Žák