Život bez vlasů, obočí a řas – denní rutina pro tisíce Čechů. Pacientům s alopecií pomáhají malé molekuly

Žádné vlasy, obočí ani řasy – autoimunitní nemocí, která toto způsobuje a jmenuje se alopecia areata, trpí v Česku tisíce lidí. Postihnout může kohokoli, nevyhýbá se ani malým dětem. Nemocných navíc stále přibývá. Naději na vyléčení přináší nová moderní cílená léčba malými molekulami. Pacienti ale o nových možnostech, které se jim nabízí, velmi často neví. I tomuto ožehavému tématu se věnovali odborníci na letošním 7. ročníku Dermatologického updatu.

Hladkým tělem bez jediného vlasu či chlupu byla známá především egyptská královna Nefertiti. Zatímco se krásná panovnice zbavovala veškerého ochlupení dobrovolně, tisíce Čechů tuto volbu nemají. Trpí totiž vzácnou nemocí alopecia areata, které způsobuje nejen ztrátu vlasů a chloupků, ale i řas a obočí. „Jedná se o autoimunně podmíněné onemocnění, kdy bílé krvinky likvidují růstovou zónu vlasů. Nemoc může být provázána s dalšími autoimunitními chorobami, jako je například onemocnění štítné žlázy,“ říká prof. Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Nemoc se zpočátku projevuje vypadáváním vlasů na hlavě nebo ztrátou fousů. Holá místa mají obvykle tvar menších kruhů a mohou se dále rozšiřovat. Někteří pacienti tak postupně přijdou o veškeré ochlupení. Nadějí pro ně mohou být nové léčebné metody.

„Nově můžeme nabídnout cílenou léčbu malými molekulami, která dokáže tlumit zánět a reakci způsobující ztrátu vlasů a chlupů. Na rozdíl od jiných metod ale působí jen tam, kde má, a netlumí celkovou aktivitu imunitního systému,“ popisuje prof. Arenberger.

Právě o nových metodách léčby diskutovali specialisté na letošním ročníku pražského Dermatologického updatu. Na léčbu alopecie areaty prostřednictvím moderních léků se zaměřují také lékaři v Centru Zdravý vlas na Dermatovenerologické klinice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

„Navštěvuje nás více než 2 500 klientů a třetinu z nich tvoří právě pacienti s alopecii areatou. Značná část nemocných bohužel vůbec netuší o nových možnostech léčení. Pacienti se k nám mohu objednat na konzultaci, posoudíme jejich zdravotní stav a doporučíme jim tu nejvhodnější léčbu,“ vysvětluje prof. Arenberger.

Přední český dermatolog upozorňuje, že lze rozlišit několik typů alopecie, nejčastější formou je mužská plešatost. Vypadávání vlasů postihuje téměř polovinu mužů nad 40 let.

Ztráta vlasů se ale nevyhýbá ani ženám, s jejich úbytkem se potýká třetina z nich, a to především v období přechodu. Pro muže je typickým znakem tzv. hippokratovská pleš a kouty, u žen zase široká pěšinka na temeni. Ani tito lidé se ale podle prof. Arenbergera nemusí se svým osudem smířit.

„Například pro muže máme k dispozici kromě transplantace vlasů i léky, které tlumí enzym ve vlasových folikulech, a tím podporují přeměnu neaktivní formy mužského pohlavního hormonu testosteronu v aktivní,“ vysvětluje prof. Arenberger a dodává: „Na Dermatologickém updatu jsme slyšeli i přednášku o novém výzkumu, který pro podporu růstu vlasů využívá mezoterapii, tedy vstřikování malého množství roztoku z kmenových buněk pod kůži pomocí automatické ‚pistole‘.“

 

Ilustrační foto: Pixabay.com