O mimořádnou okamžitou pomoc lze žádat i opakovaně
Lidé, kterým kvůli současným opatřením v souvislosti s pandemií COVID-19 poklesl příjem, ale ne o tolik, aby jim vznikl nárok na opakující se dávky pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení), mohou Úřad práce ČR požádat o jednorázovou dávku mimořádné okamžité pomoci (MOP). Tato podpora se týká i rodičů, jež s dětmi zůstanou doma na tzv. ošetřovném, podnikatelů, kteří museli omezit svoji činnost, a zaměstnanců na dohody o provedení práce či činnosti, kterým byl omezen výkon zaměstnání. Pomoc bude tedy připravena pro všechny, kteří vlivem omezení přišli o významnou část svých příjmů.
Mimořádná okamžitá pomoc (MOP) je dávkou nenárokovou a jednorázovou, to znamená, že na jednu žádost je možné poskytnout jednu dávku. Je určena na jednorázové mimořádné výdaje nebo na překlenutí krátkodobé složité sociální situace.
Dávka mimořádné okamžité pomoci může být poskytnuta pouze na pokrytí základních životních potřeb, mezi které v této situaci patří především živobytí (jídlo, pití, základní hygienické potřeby), nájem a služby spojené s bydlením, internet a služby spojené s telefonováním. Dávkou však nelze hradit léky, dluhy, hypotéky, leasing, náklady spojené s podnikáním apod. Pomoc v oblasti podnikání je součástí jiných podpůrných opatření realizovaných Ministerstvem průmyslu a obchodu či Ministerstvem financí.
Během mimořádných opatření se nebudou pro nárok a výši mimořádné okamžité pomoci (MOP) detailně zkoumat sociální a majetkové poměry, ale bude se hodnotit příjem a dostupné finanční prostředky, které má žadatel a jeho rodina k dispozici na úhradu nezbytných výdajů. Proto je nutné k žádosti doložit prohlášení o aktuálních příjmech a výpisy z bankovních účtů žadatele a členů rodiny, případně náklady na bydlení, bude-li žadatel a jeho rodina požadovat pomoc s úhradou nákladů na bydlení, případně další náklady (internet, služby spojené s telefonováním).
Mezi příjmy, ke kterým se pro nárok a výši dávky přihlíží, patří zejména mzda, případné úspory, nemocenské dávky včetně ošetřovného, důchody, podpora v nezaměstnanosti a další opakující se dávky (např. rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení).
Dávka může pokrýt i situaci některých příjemců dávek státní sociální podpory (příspěvku na bydlení, přídavku na dítě) po dobu 2. kalendářního čtvrtletí, kdy se jim výrazně snížil jejich příjem, na což se bude reagovat až v 3. kalendářním čtvrtletí kvůli zpětnému posuzování.
Dávka mimořádné okamžité pomoci může být poskytnuta v této situaci i vícekrát po dobu vyhlášeného nouzového stavu. Musí se o ni ale každý měsíc písemně požádat na předepsaném formuláři.
Žádosti o dávky není nutné odevzdávat osobně.
Lze ji podat elektronicky na formuláři, a to bez zaručeného elektronického podpisu, zaslat poštou či prostřednictvím datové schránky. Formuláře jsou dostupné na webu MPSV.
Žádost o dávku lze rovněž zaslat v příloze e-mailu naskenovanou nebo ofotografovanou s vlastnoručním podpisem, nebo také i standardními způsoby, tzn. zasláním prostřednictvím pošty, vhozením do schránky umístněné obvykle při vstupu na příslušné kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR, zasláním v elektronické podobě se zaručeným elektronickým podpisem nebo za užití datové schránky.
Pokud bude třeba cokoli doplnit nebo upravit, zaměstnanci Úřadu práce ČR žadatele sami zkontaktují prostřednictvím telefonu, emailu, případně písemné výzvy. Do žádosti je ale nutné uvést telefonní a emailové spojení. Aby úředníci mohli ověřit totožnost žadatele, event. s ním projednat doložení dalších podkladů, je třeba reagovat na emaily obdržené z Úřadu práce ČR i přijímat hovory z příslušných kontaktních pracovišť Úřadu práce ČR. Obvykle začínají číslicí 950 … Tyto přijaté hovory nejsou zpoplatněné a nepřinesou tedy klientům žádné výdaje.
Jednorázová dávka mimořádné okamžité pomoci pokrývá šest základních životních situací (nenadálé životní události):
- hrozí újma na zdraví (mám nižší příjmy, než je částka existenčního minima, tj. 2 200 Kč),
- vážná mimořádná událost (např. živelní pohroma, požár),
- nezbytný výdaj např. na správní poplatky, na jistotu, na nocleh,
- na vzdělání nebo zájmovou činnost nezaopatřeného dítěte,
- na pořízení nebo opravu nezbytného základního vybavení domácnosti,
- hrozí sociální vyloučení (např. při propuštění z výkonu trestu odnětí svobody).
ÚP ČR může dávku poskytnout klientovi, jehož sociální a majetkové poměry mu neumožňují překonat nepříznivou situaci. Více informací o dávce.
Úřad práce ČR nabízí též možnost objednat se na určitý termín. Na některých pracovištích je možné tak učinit online. Další variantou je sjednat si termín návštěvy telefonicky. Bližší informace a kontakty na příslušné zaměstnance jsou k dispozici na webových stránkách jednotlivých pracovišť ÚP ČR.
V neposlední řadě se pak lidé mohou obracet s obecnými dotazy, nebo pokud si nevědí rady s vyplněním konkrétního formuláře, na Call centrum ÚP ČR. Jeho operátoři jsou tazatelům k dispozici denně, a to v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin, v úterý a ve čtvrtek od 8 do 15 hodin a v pátek od 8 do 13 hodin na telefonním čísle 844 844 803. Zájemci mohou své dotazy posílat také elektronickou cestou na e-mail: kontaktni.centrum@mpsv.cz či callcentrum@mpsv.cz. Vzhledem k povinnosti mlčenlivosti mohou operátoři poskytovat informace v obecné rovině. Pokud někdo potřebuje řešit konkrétní záležitosti, je třeba obrátit se na příslušné kontaktní pracoviště ÚP ČR.
Dokládání příjmů k nároku na některé dávky dočasně nebude potřeba
Lidé pobírající přídavek na dítě, příspěvek na bydlení nebo zvýšený příspěvek na péči nebudou muset Úřadu práce ČR dokládat pro nárok na výplatu ve 2. a případně i ve 3. čtvrtletí své aktuální příjmy a náklady na bydlení. Automaticky jim bude přiznána stejná výše dávek jako pro první tři měsíce roku 2020. Tyto dočasné změny, platné po dobu trvání mimořádných opatření, mohou pomoci velké skupině osob, které by vzhledem k mimořádné situaci mohly být ohroženy výpadkem výplaty dávek.
Při stanovení výše a výplaty uvedených dávek na 2. a případně i 3. kalendářní čtvrtletí roku 2020 se tak bude vycházet z údajů o příjmech a nákladech, které byly doloženy na 1. čtvrtletí roku 2020. Jedná se tedy o automatické prodloužení přiznaných dávek ve stejné výši. Pokud během mimořádných opatření vznikne nárok na zvýšení dávky, stačí tyto změny doložit, jakmile to bude možné. ÚP ČR to zohlední od měsíce, ve kterém tuto informaci dostane.
Zjednoduší se také administrativa v oblasti nepojistných sociálních dávek. Lidé mohou posílat žádosti a další podklady elektronickou formou bez zaručeného podpisu. Úřad práce ČR bude navíc rovnou vydávat oznámení nebo rozhodnutí ve věci.
Zdroj: MPSV, Úřad práce ČR
Aktualizováno 7. dubna 2020, 15:04 hod.