K vyřízení dávky na ÚP stačí el. podpis nebo datovka. Bez nich musíte žádost do 5 dnů potvrdit osobně nebo poštou

Lidé mohou i po skončení nouzového stavu komunikovat s úřadem práce elektronicky. Osobní návštěva kontaktního pracoviště není vždy nutná. Od 18. května 2020 už ale úřady postupují bez zjednodušení, která trvala v době nouzové stavu. V praxi to znamená, že pokud klient zašle žádost o některou z nepojistných sociálních dávek, podporu nebo další podklady bez zaručeného elektronického podpisu, je nutné takové podání písemně nebo ústně potvrdit, a to do 5 dnů od odeslání e-mailu.

Potvrzení může proběhnout dvěma způsoby

Buď mohou klienti své elektronické podání vytisknout, podepsat a zaslat ÚP ČR poštou, nebo jej potvrdí do protokolu o ústním jednání. V případě vážných důvodů (např. zdravotní stav) může ÚP ČR zmeškání tohoto úkonu dočasně prominout, což je vázáno na požádání ze strany klienta.

Další možností, jak podat žádosti elektronicky je využití datové schránky a e-mailu se zaručeným elektronickým podpisem. Formuláře je možné poslat také poštou nebo je odevzdat během úředních hodin a za dodržení bezpečnostních opatření na podatelně příslušného kontaktního pracoviště ÚP ČR.

„V současné době jsou úřední hodiny ÚP ČR v pondělí a ve středu v době od 8 – 17.00 hodin. Doporučujeme klientům, aby si v případě potřeby osobního jednání dojednali prostřednictvím emailu nebo telefonu termín dopředu. Případný vstup do budov ÚP ČR je veřejnosti povolen pouze za použití ochranných prostředků dýchacích cest a platí to i tehdy, když klient bude chtít odevzdat žádosti a další podklady na podatelně,“ upřesňuje Viktor Najmon, pověřený zastupováním generálního ředitele ÚP ČR.

Ověřit identitu žadatele je nutné vždy

Povinnost potvrzení e-mailu zaslaného bez elektronického podpisu platí i pro podání žádostí o zprostředkování zaměstnání, žádostí o podporu v nezaměstnanosti, stejně jako v případě mimořádné okamžité pomoci z důvodu mimořádné události spojené s COVID-19. U posledně jmenované dávky (nikoli u dalších typů dávky mimořádné okamžité pomoci) zůstávají nadále upravená kritéria pro její posuzování. Tedy, že ÚP ČR netestuje majetek žadatelů s výjimkou relevantní finanční hotovosti na bankovním účtu. Úředníci vyhodnocují nárok na tuto dávku co nejcitlivěji s vědomím specifičnosti situace vzniklé bez vlastního zavinění žadatele nebo jeho rodiny.

Se skončením nouzového stavu může ÚP ČR za zpřísněných podmínek a zvýšených hygienických opatření opět vykonávat sociální a místní šetření. Zpřísněné podmínky se týkají především té části šetření, která probíhá v přirozeném prostředí žadatele o příspěvek na péči nebo jeho příjemce. Podmínky „návštěvy v domácnosti“ nastaví ÚP ČR s žadatelem dopředu, společně s určením termínu šetření.

S ohledem na uvolnění opatření může Úřad práce ČR opětovně zahájit činnosti v oblasti rekvalifikací. V současné době začíná jednat se vzdělávacími zařízeními o obnově jejich realizace. Pokud jde o poradenství, ÚP ČR se v první vlně zaměří především na individuální formu.

Další praktické informace, včetně formulářů a jejich vyplněných vzorů, jsou zájemcům k dispozici na webových stránkách ÚP ČR – www.uradprace.cz. Lidé mohou využít i služeb „virtuálního asistenta“. V případě obecných dotazů pak zájemcům poradí operátoři Call centra ÚP ČR (tel. 800 779 900 bezplatná linka, e-mail: callcentrum@mpsv.cz, kontaktni.centrum@mpsv.cz).

 

Zdroj: Úřad práce